Rožňave. Najviac však na vrtochy prírody doplatil tvorca tohtoročného ohňostroja, ktorý v deň Silvestra k plánovanej tisícke náloží pripravenej na spustenie ohňostroja, pripájal ďalších niekoľko stoviek. Dôvodom bola vysoká vlhkosť vzduchu, už spomínaný dážď a tlaková níž, ktoré o polovicu znížili celkový efekt ohňostroja. Tvorca ohňostroja Vladimír Šlosár je presvedčený, že práve toto sú dôvody pre, ktoré si niektorí z prizerajúcich sa Rožňavčanov mysleli, že tohtoročný ohňostroj bol slabší ako po iné roky.
"Je to pravda. Za desať rokov, počas ktorých robím pre Rožňavu ohňostroj ešte na Silvestra nepršalo. Vysoká vlhkosť vzduchu a dažďové kvapky urýchlili zhasínanie svetelných efektov. Rožňavčanov asi najviac sklamala časť ohňostroja nazývaná ohňopád, alebo zlatý dážď. Po iné roky padal ohňopád pozdĺž celej veže, a teraz kvôli dažďu dosiahol ledva jej tretinu," vysvetľuje V. Šlosár. Jedným z dôvodov, pre ktorý svetelné efekty nad hlavami Rožňavčanov nebolo vždy vidieť celkom jasne je aj tlaková níž. Dym zo strieľajúcich náloží sa sústreďoval na jednom mieste a prekrýval tak vybuchujúce svetelné efekty.
Ohňostroj v Rožňave trval presne desať minút a 37 sekúnd. Jeho príchod po polnoci ohlásilo šesť silných titanových rán. Následné svetelné efekty na oblohe predstavovali chryzantémy, striebornú vŕbu nazývanú crakling, rímske sviece i strieborné kríže. Jeho záver sprevádzala dvadsiatka silných explózii, ktoré vybuchovali nad hlavami oslavujúcich v rozpätí od tridsať do sto metrov nad zemou. Táto "paráda" stála mesto, respektíve sponzorov, približne 50-tisíc korún, no v konečnom dôsledku, keď sa v Rožňave spustil dážď, sa celková suma za ohňostroj zvýšila. Hoci konečná prípravná fáza ohňostroja trvala dva týždne, znova to bol dážď, ktorý prinútil tvorcu ohňostroja pripájať niekoľko stoviek náloží k už pripravenej tisícke, ešte v deň Silvestra, keď sa podstatná časť z nás už lúčila so starým rokom a zabávala sa.
Autor: zur
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer