Výrobné závody v Seredi a v Rimavskej Sobote jej nakúpili okolo 350-tisíc ton zo zbernej plochy viac ako 10-tisíc hektárov. Úroda bola kvôli suchu počas vegetačného obdobia nižšia ako predpoklad, v priemere o niečo menej ako 35 ton na hektár. Ukazovatele cukornatosti, ktoré významnou mierou ovplyvňujú výrobu cukru a hodnotenie kampane, boli najmä v Seredi výrazne lepšie ako vlani a pohybovali sa v rozsahu od 15,3 do 16,5 percenta. Informovala o tom asistentka generálneho riaditeľa Stanislava Benková. Slovenské cukrovary plánujú vyrobiť 48- až 49-tisíc ton cukru, z toho dve tretiny v Seredi. Oba závody pracujú podľa normy ISO 9001 a vyrábajú cukor európskej kvality EG2. Spoločnosť investovala do modernizácie a zvýšenia technického štandardu závodov tento rok vyše 56 miliónov korún. Vo forme predplatieb za osivo a chémiu, ako aj úverov na nákup strojov, poskytla pestovateľom cukrovej repy ďalších 154 miliónov korún.
Slovenské cukrovary sa už niekoľko rokov snažia pomôcť pestovateľom dosiahnuť štandardné európske postupy pestovania cukrovej repy. Podľa ich vedenia je táto spolupráca na dobrej a korektnej úrovni. Spoločnosť však zaznamenala medziročne značný pokles predaja kvôli neštandardnému a turbulentnému trhu s cukrom v SR. Ako uvádza S. Benková, na nepriaznivý predaj a hospodárenie firmy mali vplyv dovozy cukru v rámci aktívneho zušľachťovacieho styku, ale najmä netransparentné predaje zo Štátnych hmotných rezerv a dovozy nad rámec ochranných opatrení. Na zahraničné trhy umiestnila spoločnosť do konca októbra tohto roku vyše 10-tisíc ton cukru za svetové ceny, teda na úrovni nižšej ako 200 USD za tonu. Znamenalo to finančné straty oproti očakávaniam, a to nielen pre výrobcu, ale i pestovateľov repy. Slovenské cukrovary sú stopercentnou dcérskou spoločnosťou rakúskej firmy Agrana International.
Autor: zub
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer