rozpočtovou organizáciou, vykonávajú údržbu ciest I. triedy, správu a údržbu ciest II. a III. triedy a prakticky sa v ich činnosti nič podstatné nemení, ich zriaďovateľom je však od 1. januára Košický samosprávny kraj (KSK). Namiesto štátu, ako tomu bolo doteraz, ich teda riadi samospráva. Zmena názvu organizácie na Správu ciest KSK, správu a údržbu v Rožňave, je len jednou z noviniek. Zatiaľ nevyjasnenou ostáva otázka financií a kompetencií.
"Nový rok začíname prakticky bez jedinej koruny a s posypovým materiálom i pohonnými hmotami, ktoré sme ušetrili ešte vlani. To, čo nám ostáva, je starý vozový park, ktorý by si žiadal ak nie výmenu, tak určite opravu," hovorí riaditeľ Správy ciest KSK, správy a údržby v Rožňave Daniel Poliačik o strojovej technike. Netrúfa si ani uvažovať o tom, či v tomto roku financie na jej opravu vôbec budú.
Riaditeľ čaká na peniaze od KSK. Ich výška, rozpočet, ako aj kompetencie zainteresovaných inštitúcii by mali byť jasné do konca januára. V praxi to vyzerá tak, že "vieme, čo máme a ako máme robiť, ale nemáme na to ani peniaze, a zatiaľ ani podmienky".
Zmena súvisiaca s iným zriaďovateľom sa totiž najviac odrazila na stagnovaní v otázke verejného obstarávania na dodávateľa strategického materiálu, vrátane posypového. Kým vlani o takomto čase mali cestári zhruba rovnaké zásoby na údržbu a správu ciest ako teraz, mohli už aspoň rozbehnúť súťaž na dodávateľa nových zásob. Súčasné otázniky medzi vzťahom štátu a samosprávy však tento proces brzdia a cestári si musia vystačiť s tým, čo im ostalo z vlaňajška. Výdatne im zatiaľ "pomáhalo" aj počasie, ktoré sa doteraz na typickú zimu nepodobalo.
Pondelkové husté a vytrvalé sneženie v Gemeri bolo však prvou zaťažkávacou skúškou. "Ak ostane počasie také, ako doteraz, s posypovým materiálom vydržíme. V prípade niekoľkodňového hustého sneženia, nehovoriac o kalamitách, to bude horšie. Zatiaľ sa nesťažujeme, ale musíme rátať so všetkým," dodáva D. Poliačik a naráža tak aj na prípadné poruchy na starých sypačoch.
Nový za 5-miliónov korún kúpili naposledy pred štyrmi rokmi. Vlaňajšie investície v objeme 6,5-milióna korún zamerali na rekonštrukciu budovy sídla cestárov. Na cestách však funguje dokopy 20 sypačov, na jednej 12-hodinovej zmene je v teréne 6 až 7 strojov, podľa potreby. Tak tomu bolo aj v pondelok. Sústavne rotovali najmä na Dobšinskom kopci, kde pluhovali a posypávali. Všetky cesty, aj obávaný horský prechod Soroška, sa im podarilo udržať zjazdné. Podľa hrubého odhadu riaditeľa pri tom spotrebovali asi 200 ton posypového materiálu. Cestári majú z hľadiska zásob opodstatnené obavy zo snehových kalamít. Posledná závažná spred piatich rokov totiž vyžadovala nielen iný režim, riadený štátnou správou, ale aj zvýšené nároky na personál a hlavne na techniku.
Niektoré stroje z vozového parku v Rožňave však majú aj 30 rokov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer