ktorého okresu. Kým v Rožňavskom a Revúckom okrese ľudia príležitosť na otázky, sťažnosti, pochvaly, či dotazy na prácu policajtov priamo ich nadradeným ignorovali, na rimavskosobotskej polícii sa streda stala tradíciou. V Rožňave chodia podľa okresného riaditeľa Štefana Maďara občania sporadicky, jeden, dvaja, alebo dokonca nikto. Poskytuje im väčšinou praktické rady pre spoluprácu s políciou, alebo reaguje na sťažnosti na postup policajtov. Ako však informoval riaditeľ rimavskosobotskej polície Miroslav Bitala, v priemere prídu k nemu do kancelárie každú prvú stredu v mesiaci asi traja ľudia. V dobe od 14. do 17. hodiny sa uňho vystrieda niekedy 5 až 6 občanov, inokedy prídu len dvaja, no každý z nich je pre riaditeľa prínosom. Ako vysvetľuje, aj kuriozity v podobe dotazov, ktoré s prácou polície nemajú nič spoločné, stoja za to, aby si ich vypočul. Častokrát totiž ľuďom nejde o nič iné a z budovy polície odchádzajú spokojní.
M. Bitala sa tomu nebráni a ochotne prijme každý mesiac hoci aj tých istých ľudí. Za všetky netradičné "spovede" spomenie niekoľko raritných. "Obracajú sa na mňa napríklad s problémami, ktoré ešte za I. svetovej vojny spôsobil kartografický úrad. Či by som to nevybavil, nespýtal sa. Alebo prídu ku mne riešiť medziľudské vzťahy, keď sused susedovi kope vo dvore žumpu. Bol tu však už aj človek, ktorý sa mi zdôveril s tým, že niekto do jeho brucha telepaticky preniesol invalidný vozík, aby mu robil zle". Ako hovorí riaditeľ, títo ľudia sú radi, že si ich niekto vypočuje, lebo vedia, že z iných miest by ich zrejme poslali niekam "inam". M. Bitala má trpezlivosti dosť. "Tak si ich vypočujem, pousmejeme sa na seba a zaželáme si pekný deň," usmieva sa M. Bitala. Priznáva, že popri náročnej policajnej práci je preňho takáto návšteva aj relaxom.
Hoci takýto "relax" prichádza na políciu v podobe tých istých osôb permanentne raz v mesiaci, neznamená to, že M. Bitala nerieši aj seriózne podnety. "Dostali sme už pochvalu pre dopravných policajtov, za zásah obvodného oddelenia v istom podniku, za prichytenie páchateľa krádeže vlámaním...," vymenúva riaditeľ. Objektívne pridáva aj sťažnosti občanov, ktoré prispeli k nejednému vyriešeniu nedostatkov polície. "Sťažnosti sa netýkali práce policajného zboru ako celku, ale konkrétnych policajtov. Napríklad nás upozornili na ustrojenie istého policajta. Tomu som napríklad rád, pretože tiež je to dôležité a neraz si toto všimnúť jednoducho nestihnem. Dvaja policajti boli dokonca na základe sťažnosti občanov a jej následnému prešetreniu disciplinárne potrestaní". Rimavskosobotská polícia má už druhý rok zriadenú aj Linku dôvery pre mládež i dospelých, fungujúcu nonstop.
Všetky tieto opatrenia vedú k tomu, aby sa policajti viac priblížili k občanom, aby sa medzi nimi zlepšila spolupráca a celé to viedlo k poklesu kriminality i k dôvere k policajnému zboru. Aj preto sa snažia muži zákona vypočuť kohokoľvek, reagovať na každý jeden podnet. Podľa M. Bitalu to prispelo k pozitívnym výsledkom pri objasňovaní trestnej činnosti, pri ktorej nepriamo asistovala aj verejnosť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer