Spoločnosť Rekos sa stala jednotkou v predaji kobercov v Rusku
Revúca - Spoločnosti Revúcke koberce syntetické (Rekos) sa podarilo v uplynulých troch rokoch nielen oživiť zaniknutú produkciu kobercov v Revúcej,
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
ale dostať ju na úroveň spred roka 1989. Vlani ich vyrobila 8,45-milióna metrov štvorcových, čo je dvojnásobok oproti obdobiu spred dvoch rokov. Takmer 90 percent kobercov predala na ruskom trhu, zvyšok na Ukrajine, v Poľsku, Maďarsku, v Českej republike a v Nemecku. Na domácom trhu umiestnila asi 3 percentá produkcie.
Hospodárenie Rekosu skončilo vlani podľa predbežných údajov s obratom 445 miliónov korún a firma očakáva čistý zisk 3,5-milióna. Plán na tento rok počíta s nárastom výkonov o približne 24 percent. "Výhľadovo chce Rekos zvýšiť objem výroby na 12 miliónov metrov štvorcových," uviedol konateľ spoločnosti Jozef Kriška. Spoločnosť je dominantným predajcom kobercov v Rusku. Patrí jej asi tretinový podiel na tamojšom trhu a túto pozíciu si chce posilniť. "Výroba v Revúcej má jednoznačne dlhodobú perspektívu," hovorí J. Kriška. Svedčí o tom podľa neho aj záujem švajčiarskych vlastníkov spoločnosti, ktorí do rozvoja výroby vložili v posledných troch rokoch okolo 200 miliónov korún. Prostriedky väčšinou preinvestovali do modernizácie technológie a strojového zariadenia. Vlani firma investovala 33 miliónov do kúpy nového potlačovacieho stroja, ktorý je najmodernejším svojho druhu na svete. Zvýšila kvalitu farbenia, všívania i celkovú kvalitu výrobkov.
Rekos je v stopercentnom vlastníctve v Lichtenštajnsku registrovanej firmy Vanguard Ltd. "Do skupiny Rekos patrí okrem revúckej fabriky aj závod v Kaliningrade, kde sa na Slovensku vyrobené koberce finalizujú a obchodná spoločnosť v Moskve, ktorá sa stará o predaj na ruskom trhu," vysvetľuje J. Kriška.
Spoločnosť prešla rukami niekoľkých vlastníkov, až ju posledný z nich, spoločnosť Sklotex, ktorá neskôr skončila v konkurze, v roku 1996 odstavila. Rekos najprv v roku 2000 oživil výrobu na prenajatých zariadeniach a po úspešnom rozbehu ju získal do vlastníctva. Začínal s troma desiatkami pracovníkov. V súčasnosti zamestnáva takmer 170 osôb a ich počet by mal vzrásť v priebehu tohto roka o ďalších 20.
V minulosti sa výrobou kobercov v Revúcej zaoberalo okolo 350 ľudí. Zatiaľ, čo kedysi bola výroba kobercov postavená na domácich surovinách, dnes ich spoločnosť v plnej miere dováža zo zahraničia. Najmä z Belgicka, Talianska, Francúzska, Nemecka a Českej republiky. "Radšej by sme spolupracovali s tuzemskými dodávateľmi, ale tí buď zanikli, alebo ich produkty nezodpovedajú našim kvalitatívnym parametrom," dodáva J. Kriška.