ktoré sa uskutočnilo v stredu v budove Mestského úradu v Rožňave. Najdôležitejším faktom na jeho zvolanie bolo podľa predsedu združenia a zároveň primátora Rožňavy Františka Kardoša zistenie, že "veľa vecí sa valí na samosprávy, ktoré majú zriaďovať úrady a prejsť na nové systémy v sociálnom odvetví, no nik nevie, ako to urobiť a z čoho financovať".
Podľa neho ide o široký problém, s ktorým si nevie rady nielen miesta samospráva, ale ani krajská. Termíny na jasné pomenovanie problémov a ich riešenie sa krátia. Terajší stav na úradoch a v samospráve, ktorý vyplýva z organizačných a kompetenčných zmien, označil F. Kardoš za "chaos, aký v tomto štáte ešte nebol".
Očakáva, že situácia sa vyhrotí 1. februára, kedy dôjde k zmenám vo vyplácaní sociálnych dávok a nezamestnaní si budú musieť hľadať prácu sa úrovni samosprávy. "Neviem si predstaviť, že sa pred mestský úrad postaví denne 300 až 400 nezamestnaných".
Predseda ZMOHG očakáva abnormálne situácie, ktoré s určitosťou neznížia už beztak prítomné sociálne napätie a nervozitu. Tá sa zvyšuje najmä medzi primátormi a starostami jednotlivých miest a obcí, pretože "nemajú žiadnu istotu a nikto im nepovie, ako si so zmenami, ktoré sa majú diať na úrovni samosprávy, poradiť. Nevedia to ani na 'kraji'," pokračuje F. Kardoš.
Nespokojnosť členov rady vyústila do požiadavky adresovanej zástupcom okresu, aby na marcovom sneme Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) predstúpili s kritickým diskusným príspevkom. Ten by mal obsahovať reálny stav Horného Gemera po dopade vládnych aktivít vzhľadom na sociálnu situáciu jeho obyvateľstva. "V takom regióne očakávame od vlády pomoc hlavne v oblasti aktívnej politiky práce. Upozorníme na problémy vládu, pretože mám dojem, že nevedia, ako sa tu žije," podotkol F. Kardoš.
Problémy tohto typu neboli jedinou témou zasadnutia Rady ZMOHG. Ako uviedol člen rady a koordinátor pre styk s médiami Juraj Kováč, s informáciou o štrukturálnych zmenách vystúpil aj rožňavský policajný riaditeľ Štefan Maďar, ktorý požiadal starostov o spoluprácu pri ochrane verejného poriadku. Upozornil aj na funkciu dobrovoľných strážcov poriadku, ktorými sa môžu stať bezúhonní občania, spolupracujúci s políciou.
Riaditeľka Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Rožňave Dana Lacková podala informatívnu správu, ktorá vyvolala širokú diskusiu s dôrazom na návrh zákona o zamestnanosti. Členovia rady ho považujú za antisociálny a diskriminačný. "Rada ZMOHG sa osobitne zaoberala rozborom súčasného postupu vlády na úseku školstva, ktorý po prechode kompetencií zo štátu na obce považuje za nekoncepčný, neseriózny a chaotický," hovorí J. Kováč.
Doplnil, že postup vládnych činiteľov v rôznych rezortoch v tvorbe a realizácii obecných rozpočtov, vidia členovia rady ako súdne žalovateľný. "Štát si totiž neplní zákonom stanovenú povinnosť voči samospráve, čo zapríčiňuje závažné narušenie rozpočtovej disciplíny miest a obcí."
Podľa člena rady Jána Chanasa sú pre tvorbu tohtoročného rozpočtu obcí stanovené nasledovné ukazovatele prerozdelenia podielových daní: fyzické osoby 1537 korún na osobu, právnické osoby - 317 korún na osobu, cestná daň 204 korún na osobu. Spolu to predstavuje 2094 korún na osobu. Na samosprávne funkcie dostanú všetky obce do 3-tisíc obyvateľov dotácie na úrovni minulého roku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer