Lykových textilných závodov, ma za sebou pohnutú históriu. V privatizácii v polovici 90-tych rokov ju získala akciová spoločnosť Sklotex. Po konkurze v nej v roku 2001 pokračovala firma Sklotex Plus. Tá sa však nevedela vymaniť z dlhov, získať prostriedky na kúpu výrobných priestorov a po roku a pol výrobu zastavila. Vlani vo februári kúpila majetok Sklotexu v konkurze firma Jimex z Banskej Bystrice, ktorá sa premenovala na eseročku Sklotex Revúca. Z pôvodnej výroby prevzala produkciu sklenených mriežok a hustotkaných sklenených textílií, ako aj 50 zamestnancov.
"Majitelia sa napriek negatívam, spojeným najmä s dlhmi predchodcov, rozhodli ostať pri zavedenej značke Sklotex," hovorí riaditeľ firmy Miroslav Tomly. "Začiatok bol ťažký, nedôvera veľká, pričom partnerom bolo potrebné vysvetľovať, že ide o nový subjekt, ktorý nemá zo starým Sklotexom nič spoločné," dodáva.
Firme sa podarilo diverzifikovať nákup surovín v zahraničí, ale i pracne sa vrátiť k normálnym obchodným vzťahom s domácimi dodávateľmi. Jej hlavným výrobkom sú mriežky do zaťepľovacích systémov a do interiérov. Tvoria asi dve tretiny celkovej produkcie, ktorá vlani priniesla Sklotexu tžby za približne 40 miliónov korún a vyrovnaný hospodársky výsledok.
"Plán na tento rok počíta s 50-percentným nárastom tržieb a prijímaním nových zamestnancov. Je to smelý, ale nie nereálny zámer," myslí si riaditeľ. Bude to záležať od vplyvu vstupu do EÚ, ktorý je ťažké odhadnúť, ale i od nastupujúcich pozitívnych trendov v stavebníctve.
Sklotex vyváža väčšinu výroby do zahraničia. S výnimkou Ukrajiny, najmä do okolitých štátov. Exportuje aj do Nemecka, Slovinska a usiluje sa preniknúť na ruský trh.
Autor: zub
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer