života spôsobila sociálne odkázaným v Gemeri doslova šok. Otázky ako je to možné si kladú tak rodičia ako aj tí, ktorých sa táto situácia bytostne dotýka mladí ľudia. Pracovníčky odborov sociálnych vecí už zaregistrovali snahu mladých nezamestnaných o zvrátenie tejto bezútešnej situácie a to prehlasovaním si trvalých pobytov z adresy rodičov inam. Napríklad: jeden trojizbový byt si prenájmu štyria na sebe nezávislí ľudia. Na otázku, či spĺňajú podmienku samostatne posudzovaných osôb nám odpovedal hovorca Ministerstva práce sociálnych vecí a rodiny SR Martin Danko.
"Podľa občianskeho zákonníka domácnosť tvoria občania, ktorí spolu trvalo žijú a súčastne uhrádzajú náklady na svoje potreby. Tieto dve podmienky musia byť splnené súčasne a nie je pri tom rozhodujúce prihlásenie, respektíve odhlásenie pobytu podľa predpisov o evidencii obyvateľstva," uviedol M. Danko. Je teda na občanovi, aby preukázal, či žije s rodičmi a či spoločne uhrádza náklady na svoje potreby, alebo či vedie samostatnú domácnosť. Rovnako by sa teda takéto preukazovanie týkalo aj spomenutého prípadu, keď v jednom prenajatom byte bývajú štyria mladí ľudia, z ktorých každý si vedie vlastnú domácnosť. V prípade, keď byt obývajú spoločne rozvedení manželia zákon ich nezaraďuje do okruhu spoločne posudzovaných osôb. Keďže tieto osoby hospodária samostatne budú posudzovaní zvlášť. "V rámci novej právnej úpravy sa vychádzalo zo zásady, že okrem osobnej zodpovednosti samotného občana sa má na riešení hmotnej núdze podieľať aj jeho rodina, to je okruh spojený s vyživovacími povinnosťami. Vyplýva to zo zákona o rodine," povedal M. Danko.
V prípade, že o pomoc v hmotnej núdzi požiada 20 ročné dieťa, pri jej posudzovaní sa vychádza obdobne ako je vyššie uvedené. Ak takýto občan preukáže a šetrením pracovníkov sociálneho odboru v rodine sa dokáže, že vedie samostatnú domácnosť, môže byť posudzovaný samostatne.
Autor: zur
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer