otázkou ceny plynu. Aby mohla spoločnosť uskutočniť všetky investície do zníženia energetickej náročnosti výroby a predĺženia životnosti bane, potrebovala by nakupovať plyn v terajšej cene aspoň počas troch rokov," uviedol konateľ firmy Vjačeslav Semenov. Spoločnosť Siderit prevádzkuje jediný ťažobno-spracovateľský komplex železnej rudy v strednej Európe. Siderit sa stal predmetom predaja v apríli v rámci konkurzu spoločnosti Želba a jeho vlastníkmi sa po majetkových presunoch stali definitívne koncom leta ukrajinskí investori.
Podľa Semenova majú záujem v Nižnej Slanej rozvíjať aktivity a investovať. Siderit si vlani našiel alternatívneho dodávateľa plynu, ale prepravné podmienky a cena za transport ho predražili na úroveň ceny SPP. Preto odmietol platiť slovenským plynárom podľa nových taríf a zotrváva na pôvodnej zmluve so starou cenou. Medzi oboma stranami prebieha súdny spor o platnosť tejto zmluvy.
"Výroba v Siderite je v súčasnosti na hranici rentability, vyššia cena za plyn ju urobí jednoznačne stratovou," hovorí Semenov. "Aby sme mohli znížiť energetickú náročnosť, ktorá tvorí vyše polovicu všetkých nákladov o 30 - 40 percent, potrebujeme preinvestovať okolo 200 miliónov korún. Drahší plyn nás ale zabije skôr, než čokoľvek urobíme."
"Závod by mal po modernizácii viac ako 20 ročnú perspektívu, čo nie je pre región s 30-percentnou nezamestnanosťou maličkosť," hovorí ekonomicko-obchodný riaditeľ Sideritu Ondrej Bolaček.
Spoločnosť zastavila prepúšťanie, od augusta prijala vyše 60 ľudí a ďalších 120 pracovných miest chce vytvoriť v priebehu tohto roka. Výkonmi sa plánuje vrátiť do obdobia spred troch rokov, keď ťažila okolo milión ton železnej rudy a produkovala 450-tisíc ton vysokopecných peliet. Na tento rok má podpísané kontrakty s klúčovými odberateľmi, spoločnosťami U. S. Steel Košice a Ispat Nová Huť Ostrava na väčšie objemy dodávok ako vlani.
Autor: zub
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer