cieľom zvýšenie efektivity práce. Všetko je dôsledkom systemizácie, o ktorej spolu s počtom pracovníkov úradu, ich pracovným zaradením a požiadavkami na vzdelanie rozhodlo Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR.
Podľa tohto nariadenia sa znížil počet zamestnancov úradov, najmä tých, ktorí mali stredoškolské vzdelanie. Gemerský denník KORZÁR oslovila časť bývalých zamestnancov s otázkou, "podľa akého ´kľúča´ vedenie úradu postupovalo?" Tvrdia, že vzhľadom na rýchlosť celého procesu prepúšťania nedostali príležitosť spýtať sa na to priamo vedenia.
Okolnosti, za akých došlo k prepúšťaniu, vysvetlila riaditeľka úradu Dana Lacková (na fotografii). "Každý zamestnanec dostal príležitosť na to, aby absolvoval testy odbornej spôsobilosti. Ich výsledky mali byť rozhodujúcim faktom k tomu, či na úrade ostane, alebo nie. Uznávam, mohla som to dať nariadením a predišla by som zbytočným invektívam. Rozhodla som sa však, že to nechám na samotných zamestnancoch. Testy robiť nechceli a tak sme pristúpili k druhej alternatíve. Päťčlenná zamestnanecká rada dala návrh po prekonzultovaní so všetkými zamestnancami, aby sa vedúci jednotlivých oddelení uzniesli na konkrétnych menách. Bolo to spoločné rozhodnutie". Vedúci oddelení podľa riaditeľky starostlivo o zvážili všetky "za" a "proti" a nemá im dôvod nedôverovať. "Poznajú svojich ľudí najlepšie."
Bývalým zamestnancom zároveň nie je jasné "prečo v deň, keď sme dostali výpovede, naše miesta obsadili pracovníčky iných oddelení. Majú takisto stredoškolské vzdelanie. Podľa našich informácií však dôvodom na to, aby nás prepustili, bolo práve vzdelanie a teda sme čakali, že namiesto nás nastúpia vysokoškoláci. Navyše, ak nás prepustili z organizačných zmien, tak ako je možné, že na nich pracujú naše bývalé kolegyne? Veď miesta mali byť zrušené". Narážajú tak na ustanovenie, podľa ktorého v takýchto prípadoch nesmie vedenie nahradiť ich miesta inými zamestnancami po dobu troch mesiacov.
"Vnútorná štruktúra úradu sa úplne mení, existujú oddelenia, ktoré predtým neboli. Nedá sa preto povedať, že niekto pracoval na jednom oddelení a dnes sme ho presunuli inde. Ak niekto robil povedzme 13 rokov sprostredkovateľku, dnes s tým nevystačí len preto, lebo dnes sprostredkovateľka musí robiť služby v širšom rozsahu, vrátane napríklad vedenia databázy. Oddelenia majú iné zloženie činností a miesta bývalých pracovníkov sú skutočne zrušené. Stále sú voľné miesta pre vysokoškolákov, ktoré sme neobsadzovali." Zjednodušene povedané, funkcie jednotlivých pracovníkov sa od 1. februára kumulujú, robia nielen to, čo predtým, ale navyše preberajú aj ostávajúcu agendu. Cieľom by mal byť zvýšenie efektivity práce. "Vedúci oddelení mi pri prepúšťaní garantovali, že tí pracovníci, ktorí ostali, zvládnu nápor práce bez problémov. Podmienkou bola totiž aj multifunkčnosť zamestnancov, schopnosť pracovať na viacerých úsekoch. Neznamená to, že tí ostatní sú slabší, že nechýbajú. Mali sme však nadbytok zamestnancov, systemizácia nepustí a klient to nemôže pocítiť," vysvetľuje D. Lacková.
Na otázku, prečo ľuďom nik dostatočne nevysvetlil organizačné zmeny, aby nemuselo dochádzať k nedorozumeniam, odpovedala: "O systemizácii, aj o pôvodnej, podstatne horšej, som rozprávala už na začiatku januára. Do konca januára bola tabuľka s počtom zamestnancov, ich zaradením, vzdelanostnými požiadavkami i počtom nadbytočných vyvesená na mieste, prístupnom každému. Nemám dojem, že sa niečo v podávaní informácií zanedbalo."
A kedy prídu na úrad avizovaní vysokoškoláci? "Keď Úrad pre štátu službu v Bratislave vypíše výberové konania, vyberie ľudí a dosadí ich." Podľa riaditeľky k tomu dôjde, ak sa situácia znormalizuje. Druhá "várka" prepúšťania totiž čaká na ešte 13 pracovníkov odboru sociálnych vecí.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer