sobotu sochu vodcu maďarskej revolúcie z rokov 1848 - 1849 Lajosa Kossutha. Na slávnostnej ceremónii sa okrem predstaviteľov miestnej samosprávy zúčastnili podpredseda NR SR Béla Bugár, podpredseda vlády Pál Csáky, generálny konzul Maďarskej republiky v Košiciach György Varga a zástupcovia kultúrnych a národnostných maďarských organizácii.
Takmer trojmetrová socha, ktorej autorom je maďarsky sochár József Róna dnes stojí pri budove riaditeľstva Baníckeho múzea a po 60 rokoch putovania po skladoch, depozitároch i kotolniach tak našla podľa predstaviteľov miestnej samosprávy dôstojné miesto. Ceremónia sa zaobišla bez akýchkoľvek rušivých momentov, hoci proti odhaleniu sochy protestovali predstavitelia Matice slovenskej, ktorí jej inštaláciu označili ako urážku národného buditeľa Ľudovíta Štúra a celého štúrovského hnutia, proti ktorému Kossuth tak ostentatívne vystúpil.
"Je to prejav obrovskej tolerancie a úcty k menšinám," uviedol v príhovore Béla Bugár, ktorý zároveň poďakoval poslancom mestského zastupiteľstva v Rožňave za to, že jednohlasne podporili návrat Kosuthovej sochy. Primátor mesta Franišek Kardoš na margo akcie uviedol: "bola to dôstojná udalosť a nik nečakal taký veľký záujem zo strany ľudí. Čo sa týka negatívnych reakcií na inštalovanie sochy myslím si, že na svoj názor má každý nárok. Je však vecou samosprávy, ako sa rozhodne na vlastnom území. Táto socha patrí do histórie Rožňavy, jej vytvorenie financovali obyvatelia mesta, ktorí sa na sochu zložili prostredníctvom verejnej zbierky už v roku 1907. A ak naši maďarskí spoluobčania, ktorých v Rožňave žije takmer 27 percent cítia potrebu uctiť si významnú postavu maďarských dejín nebolo by správne, aby im v tom väčšina bránila," uviedol F. Kardoš.
Prvýkrát bola socha v Rožňave na námestí odhalená v roku 1907. Tam vydržala po vzniku 1. ČSR do roku 1921. Druhýkrát odhalili sochu Lajossa Kossutha na verejnom mieste koncom 30. rokov uplynulého storočia a svoje trvanie tam mala do konca druhej svetovej vojny v roku 1945. To že neskončila v zberných surovinách je zásluhou zhodou okolností a pričinením múzejníkov.
x x x
Reakcie na opätovné odhalenie sochy L. Kossutha v Rožňave
Podľa podpredsedu strany Smer Dušana Čaploviča je odhalenie Kossuthovej sochy aktom, ktorý pripomína totálnu maďarizáciu spred storočia. Už jej prvá inštalácia bola prejavom krajného maďarského nacionalizmu. V osobe L. Kossutha je stelesnená maďarská nacionalistická koncepcia Uhorského štátu. Bol to on, ktorý odmietol oprávnené požiadavky slovenského národa, inicioval zatykače na predstaviteľov štúrovského národného hnutia, bol zopovedný za prenasledovanie a popravy Slovákov v rokoch 1848 1849. Vláda Slovenskej republiky a Národná rada SR by sa mali od tohto provokačného aktu dištancovať.
S pobúrením prijalo vedenie strany SNS správu o inštalácii sochy Kossutha v Rožňave. Poukazuje na to, že ide o krvavého vodcu maďarskej revolúcie, ktorý odmietol uznať práva národov žijúcich vo vtedajšom Uhorsku napriek tomu, že Maďari tvorili iba 40 percent z celkového počtu obyvateľov. V tejto súvislosti SNS pripomína paralely inštalácii sôch v Komárne a Rožňave, pritom podľa SNS v Rožňave Líder SMK Béla Bugár chváli tolerantnosť poslancov mestskej samosprávy no k dianiu v Komárne mlčí. (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer