prvými adeptmi na trest podľa zásady Trestného zákona "trikrát a dosť". Ide o mužov z Rimavskej soboty a Tisovca. V prvom prípade ide o päťdesiattriročného Jána Š, ktorý bol osemkrát stíhaný, z toho dvakrát za znásilnenie. Z trestného činu znásilnenia bol obvinený aj tretíkrát a v prípade, že sa mu to dokáže, pôjde tento muž do väzenia na doživotie, najmenej však na 25 rokov.
"Tento prípad pripravujeme procesne a vyšetrovanie ešte nie je ukončené. No v každom prípade všetky okolnosti uväznenia a trestu spomínaného muža závisia od troch subjektov, ktoré ho posudzujú. Okrem sudcu a prokurátora musíme najprv my preukázať, že k trestnému činu znásilnenia došlo. Zatiaľ však môžeme hovoriť len vo vysoko teoretickej rovine," uviedol riaditeľ odboru všeobecnej kriminality Úradu justičnej a kriminálnej polície Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Banskej Bystrici Eugen Lihán.
Podľa jeho slov ide o dôležitý proces, ktorý však dáva odsúdeným istotu, že zo strany súdov a polície nedôjde k neoprávnenému uväzneniu. V prípade, že policajti dokážu Rimavskosoboťanovi znásilnenie, postúpia prípad prokurátorovi. Ten rozhodne, či sa v žalobe ocitne aj návrh na uloženie takého trestu, akým je doživotie. Uplatnenie zásady trikrát a dosť potom ostane v rukách sudcu. Ako uviedol E. Lihán, aj tu musí sudca prihliadať na skutočnosti uvedeného trestného činu, i to, či v je v danom prípade predpoklad nápravy. Tu vstupujú do procesu znalci. "Nie je to sranda. Mnohí porušovatelia zákona budú prekvapení. Oni si totiž neuvedomujú, že majú na krku niekoľko opakovaných trestných činov. Zatiaľ je zákon v praxi len niekoľko mesiacov, no prípady ako tento, sa začnú čoskoro množiť," dodal Eugen Lihán.
Zásada "trikrát a dosť" predstavuje jednu z foriem prísnejšieho postihu recidivistov, teda osôb opakovane páchajúcich trestnú činnosť. Je založená na pravidle, na základe ktorého súd pri treťom odsúdení za násilný trestný čin povinne ukladá trest odňatia slobody na doživotie. V odôvodnenom prípade môže byť trest nižší, musí byť najmenej 20 rokov a bez práva podmienečného prepustenia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer