V prípade, že sa rodičia zabúdajú na povinnému očkovanie deti, hrozí im vysoká pokuta
Muránska Dlhá Lúka/Rožňava - Hoci má Slovensko jeden z najefektívnejších systémov očkovania detí proti zákerným civilizačným ochoreniam existujú
Renáta Mazurková
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
rodičia, ktorí toto opatrenie ignorujú. Neuvedomujú si však, že tým porušujú zákon o ochrane zdravia ľudí, podľa ktorého predstavuje nezaočkovaný človek potencionálnu hrozbu šíriteľa nákazy. Na jeho základe im môže byť 'vyrubená' aj nemalá finančná pokuta. Očkovanie je u nás totiž povinné.
Najviac problémov spôsobujú lekárom a detským pediatrom asociálni občania a Rómovia. Lekári sú však kontrolovaní hygienikmi z regionálnych úradov zdravotníctva a tak im často nezostáva nič iné, ako kontaktovať starostu obce, kde má nezaaočkované dieťa trvalý pobyt. "Problémy s občanmi v obci v tomto smere nemáme. Iné je to u obyvateľov miestnej osady. Pravidelne sa stáva, že mi zavolá detská lekárka z Revúcej aby som ich nejako prinútil. Za všetky prípady spomeniem jeden. Rodina s malými deťmi, z ktorých jedno už zomrelo sa očkovaniu doslova vyhýba. Tu neostáva nič iné než ich strašiť pokutami i tým, že im zoberieme detské prídavky," uviedol starosta Muránskej Dlhej Lúky Ján Vrtiš.
Hoci Svetová zdravotnícka organizácia predpisuje minimálnu zaočkovanosť 95 percent, na Slovenskú sú regióny, kde je zaočkovaných 100 percent detí. Problémy s touto povinnosťou nemajú pediatri vo väčších mestách. "Je to diskutabilné. Sú Rómovia, ktorí sa k tejto otázke stavajú veľmi zodpovedne, ale ročne zaznamenám asi päť prípadov, keď musím doslova bojovať s rodičmi, aby prišli dať dieťa zaočkovať. To už vyťahujem na svetlo vyhrážky pokutou. Potom sa takýto rodičia zvyčajne zľaknú a prídu," uviedla detská lekárka v Rožňave MUDr. Ružena Temesyová.
Povinné očkovanie sa u nás týka hlavne detí do pätnásteho mesiaca života. Ide o očkovania proti tuberkulóze, ktoré sa u detí vykonáva najskôr vo štvrtý deň života. Aj rodičia detí vo veku desať, dvanásť rokov môžu očakávať, že ich lekári vyzvú na očkovanie proti osýpkam, tetanu či ružienke, hoci u starších deti ide už o preočkovanie. Vysoká zaočkovanosť obyvateľstva už roky účinne chráni Slovensko pred týfusom či čiernym kašľom. Niektoré krajiny zápasia s výskytom novorodeneckého tetanu, no u nás sa neobjavil ani jeden prípad už viac ako 50 rokov. Od roku 1980 sa neobjavil ani jeden prípad záškrtu a od roku 1960 neochorelo na detskú obrnu ani jedno dieťa.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer