Z Jasova sa presťahovali do nadštandardných podmienok pavilónu rožňavskej nemocnice
Rožňava - Roky neobývaný pavilón v areáli Nemocnice sv. Barbory v Rožňave má nových nájomníkov. Sú nimi mentálne postihnuté ženy a muži s
Renáta Mazurková
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
kombinovaným mentálnym a fyzickým postihnutím z Domova sociálnych služieb v Jasove. Sťahovanie Jasovčanov sa udialo na základe ukončenia nájomnej zmluvy v tamojšom kaštieli, ktorý pre potreby tohto charakteru fungoval od roku 1962.
Rozhodnutie zriaďovateľa - Košického samosprávneho kraja - o využití pavilónu, malo čo dočinenia aj so stratovou prevádzkou nemocnice, ktorá na neobývanom pavilón mesačne strácala vysokú sumu. Priestory pavilónu, ktorý podľa riaditeľa nemocnice potreboval finančnú injekciu vo výške takmer dvoch miliónov korún sú dnes zariadené vkusne a ako uviedla riaditeľka ústavu Kristína Cibríková aj podľa predstáv samotných klientov. Riaditeľka zároveň neskrýva spokojnosť s nadštandardnými podmienkami, ktoré si vytvorili svojpomocne.
"Je pravda, že okolité prostredie v Jasove bolo prekrásne a naši klienti boli naň zvyknutí. No táto budova nám ponúka neporovnateľne vyšší štandard. A čo sa týka prostredia, zakrátko si tu v okolí svojpomocne vybudujeme chodníky a upravíme trávne porasty," uviedla riaditeľka. Nápomocní budú aj samotní klienti. V jasovskom ústave si sami pestovali zeleninu či priesady, dokonca sa v rámci pracovnej terapie zaoberali chovom ošípaných. Jednou z výhod, ktoré pavilón ponúka je aj množstvo priestorov využiteľných napríklad na zriadenie vlastnej ošetrovne. "Pravidelne k nám dochádza praktický lekár i psychiater," uvádza riaditeľka.
Každý zo 79 klientov ma vypracovaný individuálny denný pracovný plán. Tí, ktorí nie sú zbavení svojprávnosti majú povolený voľný pohyb, ostatní klienti len v prítomnosti personálu. Podľa slov riaditeľky neexistuje v ústave človek, ktorého by označila ako nebezpečného. Aj náročné sťahovanie zabezpečovali za pomoci občanov žijúcich v ústave. Ústav je rozdelený na mužskú a ženskú časť. Tento rozdiel však neplatí pre matku, ktorá v ústave býva na jednej izbe so synom. Ako sa vyjadrila pre náš denník riaditeľka, najväčšiu radosť mala z presťahovania práve táto dvojica.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer