pohľade na ústrižok oznamujúci výšku príspevku od štátu. Otázky, čo budeme jesť, ako zaplatíme energie, znejú čoraz častejšie a spolu s nimi aj obavy, že nebude dostatok práce v obciach a mestách na získanie aktivačného príspevku. Hoci sa starostovia v niektorých obciach dušujú, že práce bude dosť a pre každého, nárok na aktivačný príspevok nemusí vzniknúť každému občanovi v hmotnej núdzi.
Toto je aj prípad Jána P. z Hrhova, ktorý spolu s manželkou nepracujú od roku 1990, keď sa tamojšie družstvo dostalo do konkurzu. V jednej domácnosti s nimi žijú aj dvaja 12- a 21-roční synovia. "Som polovičný invalidný dôchodca. Výška môjho dôchodku je 3 036 korún. Manželka dostáva sociálnu dávku 1 710 korún a k tomu rodinné prídavky na jedného syna. Spolu je to 5 246 korún. Keď zaplatíme byt 3 740 korún, synovi obedy v škole 460 a cestovné na autobus do Rožňavy 500 korún ostane nám 546 korún na celý mesiac. Povedzte mi, čo mám robiť? Ako z tohto máme žiť? Ja chcem pracovať, aj manželka, ale kde mám ísť?," zúfa si nešťastný otec dvoch detí.
Smola sa na Jána prilepila aj v nešťastnej forme zákona. Keďže príjem štvorčlennej rodiny prevyšuje výšku hmotnej núdze, nemá nárok ani na celú výšku aktivačného príspevku. "O tomto prípade viem, Ján P. prišiel na obecný úrad podpísať zmluvu o obecných službách. Vysvetlil som mu situáciu, aj to, že asi nedostane celú tisícku. Je mi to ľúto, no v danej situácii nemám ako mu pomôcť," uviedol starosta Hrhova Arpád Szepesi, ktorý sa z úradom práce chystá podpísať zmluvu na prácu v obci pre každého, kto bude mať záujem. "Urobím pre ľudí v dedine všetko, aby mali možnosť dostať aspoň aktivačný príspevok," uviedol starosta.
Neveriac vlastným očiam hľadela na sumu 2 160 korún tridsaťročná matka dvoch detí z Rožňavy. V nej sú zarátané prídavky na dieťa i sociálna dávka. K spomenutej sume dostane ešte tisíc korún vo forme alimentov. Jeden dospelý, jedno štvorročné a deväťročné dieťa tak majú vyžiť z 3 160 korún mesačne. Jediný komentár z úst mladej ženy bol "Bože pomôž mi". Zlepšiť situáciu by mohla pripravovaná zmena zákona, ktorá hovorí o zvýšení sumy aktivačného príspevku z 1 000 na 1 500 korún a fakt, že by ho mal dostať každý. Starostovia niektorých obcí nájdu pre ľudí prácu aj spod zeme, hucínska starostka však v malých obecných službách riešenie nevidí. "Pre 150 ľudí potrebujete závod, nie malé obecné služby," dodáva Helena Tomšíková.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer