tesnej blízkosti urologickej i chirurgickej ambulancie totiž nemocnica plánuje zriadiť ambulancie tuberkulóznych a respiračných chorôb (TARCH). Tie doteraz sídlili v pavilóne, ktorý už nespadá do pôsobnosti nemocnice a tak sa z neho museli vysťahovať.
Činnosť susedných ambulancií chirurgického charakteru je podľa ich lekárov postavená aj na vysokej sterilite prostredia. Bezprostredná blízkosť pľúcnej vyvolala u nich obavy z možného výskytu tuberkulózy. Lekári si myslia, že v súvislosti s prestavbou boli porušené hygienické normy a pľúcna ambulancia by mala mať zriadený vlastný vchod.
"Súhlas na zriadenie ambulancie sme dostali od Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) so sídlom v Rožňave," uviedol riaditeľ Nemocnice s Poliklinikou sv. Barbory v Rožňave MUDr. Peter Krokavec.
Regionálny hygienik MUDr. Ladislav Klein však vo svojom vyjadrení pre Gemerský denník KORZÁR uviedol, že, "RÚVZ v Rožňave vydal dňa 11.8.2003 na základe žiadosti NsP Rožňava len odborné stanovisko k plánovanému premiestneniu polikliniky oddelenia tuberkulózy a respiračných chorôb na polikliniku dospelých".
Ďalej sa v stanovisku uvádza, že odborní zamestnanci úradu postupovali v zmysle vyhlášky MZ SR s tým, že v uvedených ambulanciách nie je predpoklad ošetrovania ochorení prevažne infekčného charakteru. Pacienti oddelenia TARCH budú priestorovo oddelení od ostatných pacientov polikliniky dospelých. Čakáreň pre pacientov, bude umiestnená v uzavretej chodbe, oddelená od susediacej urologickej ambulancie.
V okrese Rožňava bolo v roku 2003 zistených 22 prípadov novej tuberkulózy z celkového počtu 11 716 vyšetrení, vrátane röntgenovej diagnostiky. Podľa informácii z Národného registra tuberkulózy vo Vyšných Hágoch je jasné, že tuberkulóza má na Slovensku klesajúci tendenciu. Podľa jeho riaditeľa MUDr. Juraja Trenkléra nie je dôvod na paniku. "O tuberkulóze majú ľudia ešte aj dnes skreslené predstavy. Do roka zaznamenáme maximálne 300 prípadov tuberkulózy na Slovensku. Čo sa týka umiestnenia pľúcneho oddelenia na polikliniku, je to záležitosťou dodržania hygienických predpisov. Pokiaľ boli dodržané, nie je dôvod na obavy. Nevznikne tým väčšie riziko, ako keď sa bežne stretnete s chorým človekom v autobuse," povedal MUDr. Juraj Trenklér.
Ako na záver dodal, nakaziť sa tuberkulózou nie je ľahké. Zvyčajne je potrebné byť v dlhodobom kontakte s chorým človekom. Tuberkulóza sa zvyčajne šíri v rodinách medzi priateľmi a ľuďmi, ktorí spolu pracujú, teda sú v dlhodobom kontakte. Povinné očkovanie proti tuberkulóze sa u nás vykonáva asi 50 rokov a Slovensko podľa odborníkov v tomto smere dosahuje veľmi dobré výsledky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer