tamojšieho strediska už teraz môže hodnotiť ako veľmi dobrú.
"Oproti minulému roku stúpla návštevnosť o 20 až 30 percent. Najväčší nával stále registrujeme počas víkendov. Čo je však potešiteľné, v tejto sezóne klientov prichádza stále viac aj cez týždeň," hovorí prevádzkovateľ rekreačného strediska Július Vojtech Eltchläger.
Nárast návštevnosti pripisuje podľa svojich slov stúpajúcej kvalite poskytovaných služieb, vrstve technického snehu neustále udržiavanej na 80 až 90 centimetroch a pravidelnej údržbe svahu. Od decembra Július s 950-metrov dlhou zjazdovkou zasnežujú štyri snežné delá. Tohtoročnou novinkou na želanie klientov je trať pre snowboardistov a večerné lyžovanie dvakrát v týždni od 19. do 21.30. "Večerné lyžovanie sa ujalo okamžite, lyžiari zareagovali od prvého dňa jeho spustenia. V budúcej sezóne kvôli tomu plánujeme skvalitniť osvetlenie na svahu".
Klientelu tvoria, okrem domácich z Rožňavy a blízkeho okolia, už niekoľko rokov hlavne Maďari. V tejto sezóne k nim pribudlo množstvo Košičanov. Ubytovacie kapacity okrem nich každý rok zapĺňajú aj frekventanti školských lyžiarskych kurzov. Týždenne sa ubytovalo na Júliuse v priemere 100 až 120 hostí. Rozbiehať sa začína aj lyžiarska škôlka pre deti od troch do šiestich rokov. Počiatočný záujem podľa V. Eltchlägera svedčí o tom, že aj táto aktivita má budúcnosť. Napriek tomu, že návštevnosť stúpla, úrazovosť klesla. "V tejto sezóne sme zaznamenali asi štyri, päť zlomenín končatín. V porovnaní s predchádzajúcimi sezónami je to rapídne zníženie. Aj to je dôsledok toho, že trať je pravidelne udržiavaná," hovorí prevádzkovateľ. Tohtoročná lyžiarska sezóna vo Vyšnej Slanej skončí podľa neho veľkonočnou lyžovačkou.
Lyžiarske stredisko v Nižnej Slanej ledva začalo a po štyroch dňoch v januári aj skončilo. Ešte pred začiatkom sezóny prevádzku ohrozila krádež súčastí vleku, ktorého majiteľom je obecný úrad. Poskladali ho najmä s ohľadom na tamojších školákov, no tí sa lyžovačky nedočkali. Tu je totiž prevádzkovateľ - lyžiarsky oddiel TJ Baník Nižná Slaná odkázaný na prírodný sneh.
"Napadol sneh, upravili sme 300-metrov dlhú zjazdovku, pustili sme vlek a o štyri dni začalo pršať. Za ten čas si stihlo zalyžovať len pár desiatok ľudí. Rátali sme so školskými kurzami, ale tie k nám chodia len vo februári. Absolútne nevyhovujúce podmienky sme mali tohto roku," ťažká si prevádzkár Ondrej Šimon s dodatkom, že v prípade priaznivých podmienok by bola využitá aj blízka chata s 20 lôžkami, no nestalo sa tak.
Tvrdí, že vlaňajšok bol na návštevnosť o čosi bohatší, ale vlek nebol kapacitne využitý ani vtedy. "Je to neziskové. Náklady na energiu síce pokryjeme, ale nič viac napríklad na rozvoj a investície nezískame," dodáva O. Šimon.
O umelom zasnežovaní sa podľa neho uvažovalo už pred dvomi rokmi, no záver bol taký, že obec na to peniaze nemá a fungovať by to mohlo jedine s dotáciou.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer