Slovenska je podľa primátora mesta Rožňava Franiška Kardoša aktívna komunikácia medzi rómskym obyvateľstvom, samosprávou a krízovým štábom Rožňavského okresu. Rovnaký názor na vec má aj rómsky líder Jozef Červeňák z Dobšinej, ktorý tvrdí, že "prepojením aktivistov z radov Rómov a starostov obcí s vysokou koncentráciou rómskeho obyvateľstva, vysvetľovaním, kto je za čo zodpovedný sme docielili pokoj. Môžem povedať, že zapracovala moja osobnosť, teda Rómovia na mňa dajú," uviedol J. Červeňák.
V uplynulý týždeň sa uskutočnilo stretnutie starostov obcí Rožňavského okresu, rómskych lídrov, riaditeľky Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny Dany Lackovej a riaditeľa Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Rožňave Štefana Maďara. Zúčastnené strany posudzovali aktuálnu situáciu týkajúcu sa rómskeho obyvateľstva v okrese a hľadali možnosti ako sa vyhnúť prípadnej kríze, ktorá podľa Červeňáka ešte nie je zažehnaná.
"Riaditeľka úradu práce vysvetlia všetkým zúčastneným starostom ako je to s aktivačným príspevkom. Minister síce uviedol možností, no nezaoberal sa ďalej konkrétnymi príkladmi. Rómovia preto nevedia, že nie všetci majú nárok na spomenutý príspevok. A toto im musia vysvetliť starostovia ktorí tiež nedisponovali potrebnými informáciami," uviedol J. Červeňák. Pálčivým problémom je podľa neho obdobie medzi jednotlivými dávkami hmotnej núdze. Vtedy nastáva medzi Rómmi hlad a existuje stále reálna možnosť rabovania, či iných nepokojov. . Možným riešením podľa neho by bola pomoc Červeného kríža a vojska. Pomocou poľnej kuchyne by mohli dotknutým podávať jedno teplé jedlo denne. "S nápadom súhlasila aj riaditeľka Červeného kríža v Rožňave Magdaléna Hegedűsová, ktorá tvrdí, že na podobnú pomoc sú pripravení. Zlyhalo to však na právomoci a samozrejme na financiách. Veď len v Dobšinej by sme denne potrebovali približne 13-tisíc korún, na polievku pre asi 1 500 ľudí v hmotnej núdzi," povedal j. Červeňák.
Jedným z problémov, ktorý treba podľa J. Červeňáka otvorene pomenovať je aj diskriminácia Rómov v oblasti zamestnanosti. S jeho tvrdením súhlasí aj primátor Rožňavy F. Kardoš. "Rómovia majú problém zamestnať sa, či to chceme, alebo nechceme uznať. Sú nepriamo diskriminovaní zamestnávateľmi, ktorí si zamestnancov radšej vyberajú z radov majoritného obyvateľstva," uviedol Kardoš a dodal, "vláda by preto mala byť solidárnejšia k regiónom a mala by pomáhať vytvárať viac pracovných príležitostí".
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer