nebezpečnej ekologickej záťaže, ktorú po sebe fabrika zanechala v obci Plešivec. Tri retenčné nádrže, v ktorých sa zadržiavali sulfitové výluhy a pracie vody z GCP, predstavujú akútnu hrozbu pre životné prostredie. "Nádrže s obsahom asi 30-tisíc metrov kubických kalov a s rovnakým množstvom znečistených vôd sú v kritickom stave. Ich obvodové hrádze presakujú a kontaminované vody sa dostávajú do hraničnej rieky Slaná, ako aj do podzemných vôd, čo potvrdili monitorovacie vrty," uviedol Marián Bachňák z rožňavskej firmy Envex, ktorá sa zaoberá likvidáciou enviromentálnych záťaží. Zadržiavené vody obsahujú vysoké množstvá síranov, sirovodíka, fenolov, chloridov a niektorých ťažkých kovov. Uvoľňujú sa z kalov a dostávajú sa do okolitého prostredia. Nádrže sa využívali od roku 1952 do roku 1993. Po privatizácii celulózky pripadli obci Plešivec, ktorá si z nimi roky nevedela rady. Na ich odstránenie bol už v roku 1992 spracovaný projekt, ale kvôli nedostatku financií sa neuskutočnil. Obec vynaložila na projekty a súvisiace podklady vyše milión korún. Skutočne riešiť problém sa začal až vlani.
Aktualizovala sa projektová dokumentácia a koncom roka získala obec 1,7-milóna korún z ministerstva životného prostredia. Z týchto peňazí sa prefinancovali počiatočné práce. Vybudovali sa nové monitorovacie vrty, vyčistila obvodová drenáž a odstránil nežiadúci vegetačný porast. Podľa Bachňáka je to ale len začiatok náročných prác, ktoré by mali pokračovať v priebehu roka. Na ich vykonanie bude potrebných okolo 20 miliónov korún. Projekt sanácie počíta s odstránením kontaminovaných vôd a premiestnením kalov z dvoch nádrží do tretej, ktorá sa uzavrie ako skládka nebezpečného odpadu. Zvyšné nádrže by potom slúžili pre ukladanie bežného komunálneho i stavebného odpadu a odpadu z divokých skládok, s čím počíta aj program odpadového hospodárstva Košického VÚC. Odborníci pripisujú projektu likvidácie retenčných nádrží a vybudovaniu novej riadenej skládky nadregionálny význam s cezhraničným dopadom na Maďarsko. Odstráni sa podľa nich predovšetkým hrozba kontaminácie hraničných vôd a znečistenie Národného parku (NP) Slovenský kras, ktorý susedí s maďarským NP Aggtelek. V dotknutom území okresov Rožňava a Revúca je evidovaných 176 čiernych skládok rôznych odpadov, vrátane nebezpečných. v niektorých z nich, podobne ako v Plešivci, hrozí havarijná situácia. Asi tretina zo všetkých divokých skládok predstavuje riziko pre povrchové a desatina pre podzemné vody.
Autor: zub
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer