Pracujúci ľudia si namiesto maródky vyberajú dovolenku
Rožňava/Revúca/Jelšava - Od januára tohto roku sa sprísnili pravidlá pre maródujúcich ľudí. Znížila sa výška náhrady mzdy a prvých desať dní
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
práceneschopnosti (PN) prepláca zamestnancovi zamestnávateľ. Lekári v Rožňavskom a Revúckom okrese zaregistrovali pacientov, ktorí si na miesto maródky vybrali dovolenku. Viedla ich k tomu obava z nízkeho príjmu, alebo možná strata zamestnania. Často chorí ľudia totiž znamenajú pre zamestnávateľa vyššie náklady, ktoré nevykompenzujú znížením odvodov. Maródky pokladajú zamestnávatelia za vysoké a neefektívne náklady.
Celkový počet PN v Revúckom okrese klesol v januári oproti decembru o 47, v Rožňavskom okrese o 20 prípadov. Doba trvania maródky jedného zamestnanca sa v Revúcej skrátila o takmer tri dni, v Rožňave o viac ako štyri dni. "V zmysle zákona nám aj naďalej ostala povinnosť kontrolovať dodržiavanie liečebného poriadku. Podľa zákona o náhrade príjmov však prvých desať dní maródky prepláca zamestnancovi zamestnávateľ. Ten, samozrejme, vyvinie maximálne úsilie, aby zabránil zneužívaniu nemocenského zamestnancom," uviedla riaditeľka Sociálnej poisťovne, pobočky Rožňava Ľudmila Červeňáková. Podľa jej slov od doby, keď do procesu prispievania vstúpili zamestnávatelia, zaznamenali v poisťovni podnety z ich strany na kontrolu liečebného režimu zamestnancov.
K maródovaniu sa od januára stavajú takpovediac s rešpektom aj samotní zamestnanci. V ambulanciách často odznie zo strany pacienta prosba: pán doktor nevypisujte ma, zoberiem si dovolenku. "Ľudia sa boja o zamestnanie, hlavne u nás, v hladovej doline je práca problém. V priebehu jedného mesiaca mám aspoň 10 ľudí, ktorí si namiesto maródky vyberú dovolenku. Nerobí mi to problém, sme ľudia, tak im pomôžem," uviedol praktický lekár pre dospelých MUDr. Ivan Hudec z Revúcej. Nekompromisne k problému sa stavia jeho kolega z Jelšavy MUDr. Tibor Imré. "Som známy tým, že u mňa nik nemôže vyjednávať. Keď je chorý, ide na maródku, či sa mu to páči alebo nie," povedal lekár.
Prvé tri dni PN má zamestnanec právo na náhradu vo výške 25 percent denného vymeriavacieho základu. Od štvrtého do desiateho dňa vypláca zamestnávateľ náhradu vo výške 55 percent spomínaného základu.