ktorý okrem iného hovorí o dotáciách pre obce, na území ktorých sú rómske osady. Starostovia dotknutých obcí v Rožňavskom a Revúckom okrese však o spomenutých dotáciách nevedia a z niekoľkých opýtaných nám všetci zhodne odpovedali: "O dotáciách nič neviem, od vás o tom počujem po prvý krát". Žiadosti je pritom potrebné podať najneskôr do 30. apríla tohto roku.
Výnos ministerstva, ktorý nadobúda účinnosť od 15. marca, hovorí o poskytovaní dotácií na humanitné účely pre občianske združenia i obce v rámci plnenia úloh v súlade s cieľmi komplexného rozvojového programu rómskych osád. Obce tak môžu získať prostriedky na platy a vzdelávanie zamestnancov, ktorí vykonávajú sociálnu terénnu prácu v osadách, vrátane poistného na povinné zdravotné a sociálne poistenie. Rovnako môžu za prostriedky získané z dotácií ministerstva zriadiť strediská osobnej hygieny, alebo práčovne.
"Tieto dotácie sa nám naozaj zídu, bohužiaľ, vy ste prví, kto nás o nich informoval. V apríli nám končí sociálny terénny pracovník na vedľajší pracovný pomer. Jeho plat a poistenie budú prioritou. Už v minulosti sme zakúpili veľkokapacitnú práčku, ktorá je v stredisku osobnej hygieny. Stredisko však potrebuje rozsiahle stavebné úpravy. Sami teda vidíte, že peniaze z dotácií sa v našom regióne zídu," povedal primátor Jelšavy Milan Kolesár, podľa ktorého v súčasnosti žije v meste asi 1500 nezamestnaných Rómov.
Podobnú skúsenosť so získavaním informácií o štátnych dotáciách má starosta obce Muránska Dlhá Lúka v Revúckom okrese. V blízkej osade žije v neopísateľných podmienkach viac ako 200 Rómov. "Považujem to za výborný nápad. Hneď vedľa ihriska blízko rómskej osady sú rozbité šatne a sprchy. Ich rekonštrukciou by sme získali stredisko osobnej hygieny. Rómom by to pomohlo, v osade nie je vodovod a na jeho vybudovanie potrebuje obec nemalé financie," uviedol pre KORZÁR starosta obce Ján Vrtiš.
V Krásnohorskom Podhradí v Rožňavskom okrese informácie o dotáciách či rôznych grantoch získaval starosta Štefan Szarka priamo na úrade vlády. "Tam ma odkázali na internet. Vraj všetky potrebné informácie získam na stránkach ministerstiev, či úradu vlády. Dotácie, o ktorých hovoríte, musia byť nové, ešte pred nedávnom sme na internete nič nenašli," povedal Š. Szarka.
Dotáciu na zriadenie strediska a práčovne súčasne poskytne ministerstvo obciam do výšky 80 percent ich obstarávacích nákladov, najviac však do výšky 1 300 000 korún. Z takto poskytovanej dotácie možno vyčleniť najviac 20 percent na úhradu nákladov na materiálno- technické vybavenie strediska a práčovne. Celková suma, ktorú ministerstvo na dotácie vyčlenilo, je 18,6-milióna korún.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer