komunálnych a drobných stavebných odpadov. Táto zmena má fakultatívny charakter, čo v preklade znamená, že si obec výšku poplatku stanoví sama, poprípade ho občanom odpustí. Prvé hlasy proti poplatkom sa zo strany občanov začali ozývať v súvislosti so zmenou zákona o sociálnej pomoci. Ten v jednej svojej časti hovorí o tom, že mladí ľudia do veku 25 rokov žijúci v jednej domácnosti spolu s rodičmi sú v jednom okruhu spoločne posudzovaných osôb. V praxi to znamená, že dvadsaťpäťročných majú živiť rodičia a sú bez akéhokoľvek príjmu. Nemajú teda s čoho poplatok za odpad zaplatiť.
Toto je prípad aj Ladislava H. Rožňavy - Nadabulej, ktorý sa proti poplatku vo výške 500 korún, čo má zaplatiť jeho 22-ročný syn odvolal. Vo svojom liste adresovanom na Mestský úrad v Rožňave, do pokladne ktorého má spomínaný poplatok zaplatiť píše, že sa voči nemu odvoláva a ako dôvod uvádza práve fakt, že je jeho syn bez akýchkoľvek príjmov. "Môj syn je nezamestnaný a na základe rozhodnutia Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Rožňave nemá nárok na dávku v hmotnej núdzi. Je pochopiteľné, že zo žiadneho príjmu sa nedá zaplatiť nie len spomínaný poplatok, ale ani žiadne iné výdavky," argumentuje otec Ladislava.
Ako ďalej podotýka v odvolávacom liste, mestský úrad nemá ani právne prostriedky ako vymáhať od občana poplatok za odpad. "Keďže môj syn nemá žiadny príjem, ani majetok, neúspešne so strany MÚ by skončilo aj prípadné exekučné konanie. Nebolo by čo exekuovať," uvádza Ladislav H.
Primátor Rožňavy František Kardoš v súčasnosti o odpustení poplatkov občanom v hmotnej núdzi neuvažuje. Podľa jeho slov je mesto podľa zákona povinné zabezpečiť odvoz a spracovanie komunálneho odpadu. Nie je však možné, aby sa celá suma platila z mestského rozpočtu. "V súčasnosti je poplatok na jedného dospelého občana vyrátaný na sumu 500 korún. Táto čiastka však aj nepokrýva skutočné náklady, ktoré máme a mesto dopláca na vývoz a spracovanie odpadu nemalú sumu. Čo sa týka občanov v hmotnej núdzi, je to problém štátu, ktorý sa hádže na hlavu samosprávy. V tejto dobe sa pripravuje nové všeobecné záväzné nariadenie mesta, jeho presné znenie však ešte nie je dané," povedal primátor F. Kardoš.
Novela zákona o odpadoch platí od 1. marca a počíta s odpustením poplatkov. Ministerstvo však upozorňuje, že táto časť zákona vstúpi do platnosti až 1. júla tohto roku. Novela tiež odstránila absenciu limitov pre množstvový zber. Poplatky sa budú platiť za odpad, ktorý vzniká na území mesta, či obce. Dolná sadzba poplatku bude 10 halierov a horná 1,60 korún za jeden liter, alebo dm3. Za kilo stavebného odpadu sa bude platiť najmenej 20 halierov a najviac 5 korún. Ak v obci nie je zavedený množstvový zber, sadzba za osobu a kalendárny deň bude najmenej 20 halierov a najviac 3,30 korún.
Autor: zur
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer