dorazili v piatok podvečer, vedení ministrom zahraničných vecí SR Eduardom Kukanom a jeho manželkou Zdenkou. Hoci čas hostí takéhoto charakteru veľakrát nedovoľuje absolvovať kompletnú prehliadku, veľvyslanci a chargé d´affaires si prezreli všetky sprístupnené časti niekdajšieho sídla Andrássyovcov. V kaštieli strávili niečo vyše hodiny a boli nadšení.
Prehliadku v angličtine občas prerušili otázkami, ktoré sa, mimochodom, ani veľmi nelíšia od dotazov bežných zahraničných turistov. A tak lektorka trpezlivo vysvetľovala, ako cestovali Andrássyovci na expedície, pridávala podrobnejšie informácie o hodnotných obrazoch a iných umeleckých predmetoch. Zástupcov mimoeurópskych krajín zaujímalo, či si Andrássyovci nárokovali na majetok, kedy bol znárodnený a či ešte žijú potomkovia pôvodných vlastníkov. Len ku koncu prehliadky sa v chladných priestoroch kaštieľa, pri predstavovaní ďalších a ďalších miestností ozvalo od jednej z prítomných dám: "Stále ideme do inej miestnosti. Bude ich ešte veľa?" narážajúc na zimu medzi múrmi kaštieľa.
Zdenka Kukanová sa evidentne chladom vyrušovať nedala a kochala sa takmer pri každom vystavenom exponáte. Zaujali ju vzácne druhy porcelánu, nábytok a vôbec interiér kaštieľa s hodnotnými zbierkami. Kvalitu bojového štítu zo slonej kože dokonca preverila vlastnými rukami. "To nesmieš," upozornil ju potichu jej manžel.
Diplomati absolvovali prehliadku v uvoľnenej atmosfére, miestami sa zabávali a k niektorým kusom nábytku pridávali aj vlastné príbehy. Najmä pri manželských posteliach sa pozastavovali nad tým, ako mohli spať manželia oddelene. "No tak, že manžel spal iste pod posteľou," uzavrela dilemu jedna z návštevníčok. V jednej z posledných miestností vznikla zase diskusia o tom, ako sa mohli obyvatelia v kaštieli s toľkými izbami navzájom hľadať. Hostia sa očividne v Betliari nenudili. Najdlhšie sa pristavili pri historickej knižnici, ktorá má okolo 15-tisíc zväzkov. "Páči sa im, pýtajú sa," pochvaľne sa vyjadril E. Kukan. Ako dodal, Gemer sa rozhodol predstaviť diplomatom v rámci pravidelných obchádzok po Slovensku ako jeden zo zaujímavých regiónov. Hoci pri nedávnej návšteve Revúcej priznal, že toto mesto navštívil prvýkrát v živote, betliarsky kaštieľ mu už neznámy nebol.
Hostia sa po prehliadke rozpŕchli na nocľah do Rožňavy a do hotela na Hrádku. V sobotu dopoludnia už mali naplánovanú prehliadku Ochtinskej aragonitovej jaskyne a cestu zakončili v Tokajskej oblasti.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer