je zamestnanie pre sto ľudí. Ide väčšinou o zamestnancov Ozety, ktorá v uplynulom období prepustila viac ako 150 ľudí. Prvých 50 občanov Tornale začne o necelé tri týždne pracovať v neďalekom Maďarsku. Ďalšia päťdesiatka tam nájde prácu od polovice apríla.
"S ponukou prišiel za mnou maďarský podnikateľ pán Szakaly z firmy Erflaid, ktorý spolupracuje s istou talianskou firmou. Šijú pre nich dámske módne ošatenie. Reagoval tak na moje vystúpenie pri nedávnom mítingu, kde som kritizoval vládu a spôsob, akým sa rieši, respektíve nerieši nezamestnanosť v regiónoch a konkrétne aj v našom meste," uviedol primátor Tornale L. Dubovský.
Podľa jeho ďalších slov, vybaviť kontrakt s maďarskou stranou trvalo necelé tri dni. Problémom sú však podľa neho miestne úrady, ktoré "nekonajú promptne. Sociálny úrad je pomalý, chýbajú im pracovné sily i tlačivá. Jednoducho zlyháva administratíva," povedal Dubovský. Namiesto štátnych úradníkov však vyvíja iniciatívu sám. Svojpomocne zabezpečil pre päťdesiat občanov Tornale autobus, ktorý ich zavezie do Bratislavy vybaviť potrebné výpisy z registra trestov.
V aktivitách pre 8 600 obyvateľov žijúcich v meste pokračuje primátor jednaniami s ďalšou maďarskou firmou z oblasti stavebníctva. Tá by mala od 1. mája zamestnať asi 30 obyvateľov Tornale. Primátor rokuje o pracovných príležitostiach pre Tornaľčanov aj s francúzskou firmou Aries, ktorá na území mesta už podniká. "V rámci spolupráce sme im ponúkli aj potrebné priestory, v priebehu dvoch, troch mesiacov by mali vytvoriť pracovné miesto pre 50 ľudí z mesta," hovorí primátor. "V Tornali je 42-percentná nezamestnanosť, bez práce je tu asi 2 200 ľudí. Tí, ktorí zamestnanie majú, pracujú za 5 až 6-tisíc korún. Je to mizéria. Čakať na pomoc vlády už nemôžme. Ministerstvo hospodárstva nekonalo, tak konáme my."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer