sú riaditelia škôl v Gemeri spokojní. Podľa nich boli hlavne testy z matematiky neprimerané a ťažké. Výsledky testov by sa však podľa štátneho tajomníka Ministerstva školstva SR Františka Tótha mali stať jedným z kritérií pri prijímaní na gymnáziá. Riaditelia gymnázií si však myslia, že testy by mali absolvovať všetci žiaci, pre prípad, že by si prihlášku na gymnázium podali na poslednú chvíľu.
"Nie sme nadšení. Z našej školy robilo monitor len deväť žiakov. Testy zo slovenského jazyka ušli, ale matematika bola podľa môjho názoru neprimeraná a ťažká," uviedol riaditeľ Základnej školy na Ulici zlatej v Rožňave Ján Leško. Podľa neho by testy, ktoré majú byť zohľadnené aj pri prijímaní na gymnázia, mali byť primerané. Vyrátať 20 úloh v časovom intervale 60 minút bolo pre žiakov viac ako náročné.
"Je na škodu, že sa monitoru nezúčastnili všetci žiaci, bez ohľadu na to, na akú školu sa hlásia. V liste od štátneho tajomníka Totha sa uvádza, aby sme v maximálnej miere zohľadnili do kritérií pre prijímanie a hlavne do kritérií pre prijímanie bez prijímacích pohovorov, výsledky žiakov v monitore. Ale čo v prípade, že sa ten žiak monitoru nezúčastnil pre chorobu, alebo, že si gymnázium rozmyslel na poslednú chvíľu?," kladie si otázku riaditeľ Gymnázia P. J. Šafárika v Rožňave Jozef Matis (na snímke). Ako ďalej uviedol, v škole museli zmeniť bodový systém prijímania bez skúšok. K počtom bodov za dosiahnuté výsledky na vysvedčení v ôsmom a deviatom ročníku a k bodom, ktoré žiaci získali za účasť na olympiádach a rôznych súťažiach sa priráta aj počet bodov, ktoré žiak získa v monitore.
Ministerstvo však plánuje testovať väčšiu vzorku žiakov a to nie len tých, ktorí sa hlásia na gymnázia, ale aj žiakov hlásiacich sa na priemyslovky. Prvý test by sa mal uskutočniť už v roku 2005.
Autor: zur
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer