Korzár logo Korzár Gemer
Piatok, 7. október, 2022 | Meniny má Eliška

STANOVISKO I. ONDRÉŠIKA, riaditeľa 1. Rožňavskej a.s.

Pretože v poslednej dobe boli niekoľkokrát medializované rôzne úvahy o hospodárení 1.Rožňavskej a.s., rozhodol som sa reagovať na posledný článok p.

Buzinkayho a p. Krausovej.

Je mi smutno, že problémy firmy riešime cez médiá, pretože si myslím, že problém treba riešiť a až potom zverejňovať. Keď však pán primátor, ktorý je aj predseda predstavenstva tak nekoná, musím reagovať. Spočiatku som chcel počkať do ukončenia previerky, ktorú t. č. robí hlavná kontrolórka mesta a koniec koncov do ukončenia uzávierkových prác za rok 2003, avšak ako skonštatoval p. primátor v uvedenom článku " Situácia okolo akciovky je vyhrotená naostro".

SkryťVypnúť reklamu

Je mi jasné a myslím si, že aj väčšine občanov nášho mesta, že finančný stav mesta je žalostný. Táto situácia nevznikla ani včera ani dnes. Je to proces, ktorý sa odvíja od činnosti predchádzajúceho vedenia mesta. Teraz však načrime trochu do blízkej histórie. Kto bol prednostom mestského úradu v r. 1994-1998? Ing. Kardoš. Kto bol primátorom mesta v r. 1998-2002? Ing.Kardoš. Kto je teraz primátorom? No predsa ten istý Ing. Kardoš ...? Je mnoho momentov na ktoré by som mohol reagovať. Napr. na zábudlivosť p. primátora pri parkovacom systéme, pri Tescu a pod., budem sa však snažiť reagovať len na niektoré.

Je veľmi zaujímavé, že pán primátor zverejnil meno "nezávislého" ekonóma, ktorý sa má podieľať na rozbore hospodárenia akciovej spoločnosti. V zmysle obchodného zákonníka a ostatných právnych noriem, sú orgánmi akciovej spoločnosti - valné zhromaždenie (v našom prípade mestské zastupiteľstvo), predstavenstvo a dozorná rada. Pokiaľ sa má na práci dozornej rady podieľať ktokoľvek iný, musí byť tento postup schválený Valným zhromaždením (predseda predstavenstva by to mal vedieť). Odmeny pre manažment 1.Rožňavskej a.s. za rok 2003 boli vyplatené nasledovne: Na základe uznesenia predstavenstva č. 38/03/24.04.2003/10D boli schválené odmeny za l .štvrťrok v polovičnej výške - 20% s tým, že pokiaľ bude predložený materiál, v ktorom budú vyčíslené realizované úsporne opatrenia pre spoločnosť, budú doplnené v plnej výške. Za II.Q to bolo 30 % a za IV.Q na základe vyčíslených úspor (cca 5 mil.Sk), uznesením č.71/08/02.12.2003/9 boli manažmentu doplatené odmeny vo výške 40%.

SkryťVypnúť reklamu

Pán primátor porovnáva prácu manažmentu a.s. s prácou úradníka na mestskom úrade. Ja si vážim prácu úradníka MsÚ, ale dovolím si tvrdiť, že pán primátor porovnáva neporovnateľné. Pán primátor v tom nevidí rozdiel, čím ale sám potvrdil, že nevie, že čo sa deje na Mestskom úrade ale ani v ním riadenej firme. P. primátor všeobecne vyhlasuje, že citujem "keď sa láme chlieb, ja hlasujem tak a šiesti opačne". Myslím si, že je na čase, aby p. primátor a zároveň predseda predstavenstva sa zamyslel sám nad sebou... Ohľadom zmluvy o podnájme pozemkov na parkovanie s firmou JKM Parking Systém s.r.o podotýkam, že zmluvu podpísal predseda predstavenstva až po jej preverení právnikom MsÚ. O vývoji finančnej situácie l. Rožňavskej a.s. od založenia firmy od r. 2000 len niekoľko postrehov.

SkryťVypnúť reklamu

V roku 2000 bolo na základe finančného plánu 1.Rožňavskej a.s. schválené uznesením MZ č.97/2000 poskytnutie finančných prostriedkov vo výške 6 496 tis. Sk, uznesením MZ č.89/2001 finančné prostriedky vo výške 2 350 tis. Sk, uznesením MZ č. 90/2001 poskytnutie preddavkov na úhradu služieb spojených s bývaním, vo výške 200 tis. Sk mesačne. Spoločnosť dostalaa len 600-tis. Sk na bytové služby. Napriek horeuvedenému finančná situácia 1.Rožňavskej a.s. naďalej riešená nebola, čo spôsobilo nárast záväzkov (napr. aj voči firme TEKO-R). Nie je pravda, že mesto Rožňava ( ako bolo viac krát medializované v novinách) prevzalo na seba dlh l .Rožňavskej a.s. voči firme TEKO-R a spoločnosť "oddížilo". Mesto Rožňava prevzalo pohľadávky firmy TEKO-R voči 1.Rožňavskej a.s.. Teda 1.Rožňavská a.s. len vymenila veriteľa a k 31.12.2003 bol uvedený dlh v plnej výške pre mesto Rožňava vyrovnaný.

Zo strany mesta Rožňava nebolo premietnuté v rokoch 2000, 2001, 2002 do rozpočtu, ani záverečného účtu vyúčtovanie spravovaných činností v zmysle zmluvy č.70/2000 o výkone správy majetku. Pre informáciu za 4 roky k 30.11.2003 z týchto činností pohľadávky 1.Rožňavskej a.s. voči mestu Rožňava činia 32,8 mil. Sk, záväzky voči mestu Rožňava činia 27,6 mil. Sk. Teda ide o dlh mesta Rožňava voči 1.Rožňavskej a.s. (zo správy majetku mesta), vo výške 5,2 mil. Sk, ktorý do tejto sumy narástol neplnením Zmluvy č.70/2000 o výkone správy majetku, zo strany Mesta Rožňava. Uvedený dlh bol opäť riešený " zápočtom pohľadávok a záväzkov"...

Podpísaný Imrich ONDRÉŠIK, riaditeľ 1. Rožňavskej a.s. Rožňava

VYHLÁSENIE JUDr. J. DUBOVSKÉHO

V Gemerskom denníku bol dňa 15.3. 2004 zverejnený rozhovor s primátorom mesta Rožňava, Ing. F. Kardošom, v ktorom bolo uvedené aj moje priezvisko. Pretože zverejnené tvrdenia obsahujú údaje, ktoré by ma mohli poškodiť, žiadam o zverejnenie tohto vyhlásenia:

V súvislosti s prípravou zmluvy medzi mestom a spoločnosťou zabezpečujúcou výber poplatkov za parkovanie v meste Rožňava, bolo uvedené moje meno ako osoby, ktorá sa mala zúčastniť na príprave zmluvy. Zmluva podľa primátora mala mať viaceré nedostatky.

Týmto rozhodne vyhlasujem, že ako advokát neposkytujem právnu pomoc 1. Rožňavskej a.s., uvedenú zmluvu som predtým, ako ju primátor Ing. Kardoš podpísal, nevidel a jej obsah so mnou nikto nekonzultoval. Podpísaný JUDr. Juraj DUBOVSKÝ, advokát, Rožňava

VYHLÁSENIE POSLANCOV MZ V ROŽŇAVE

V uplynulých týždňoch boli v Gemerskom denníku zverejnené viaceré články zaoberajúce sa problematikou Mestskej samosprávy v Rožňave.

Je nám ľúto, že pre nedostatok finančných prostriedkov bolo mesto nútené pozastaviť vydávanie Rožňavských novín. Preto oceňujeme snahu redakcie Gemerského denníka o publikovanie článkov informujúcich čitateľov o dianí v našom meste. Vo viacerých článkoch však boli zverejnené aj informácie primátora mesta Rožňava, Ing. F. Kardoša, pričom mnohé z nich obsahovali skreslené, polopravdivé, resp. účelovo podané údaje. Len ako príklad uvedieme publikované tvrdenie primátora o tom, že nesúhlasí s výstavbou supermarketu Tesco. Toto jeho tvrdenie nás prekvapilo, pretože ako primátor nič neurobil proti zámeru získať finančné prostriedky predajom pozemku, ktorý bol obsiahnutý už v rozpočte na rok 2003, on sám dokonca podpísal aukčnú vyhlášku, nevyužil svoje zákonné právo pozastaviť uznesenia mestského zastupiteľstva v prípade, ak sa domnieva, že sú pre mesto zjavne nevýhodné, a čo je najviac zarážajúce, pod jeho vedením už mesto dokonca minulo väčšiu časť zálohy na kúpnu cenu, ktorú vyplatila kupujúca firma.

Takýto spôsob prezentácie nášho mesta nepovažujeme za správny. Osobitne škodlivé je skresľovanie skutočného stavu činnosti mestských podnikov, poškodzovanie ich obchodného mena, resp. predčasné zverejňovanie vlastných záverov ešte predtým, ako sú objektívne prejednané v príslušných orgánoch mesta. Mesto Rožňava je v mimoriadne zložitej finančnej situácii, ktorá sa v roku 2003 ďalej zhoršila. Osobnú zodpovednosť za tento stav nesie aj primátor Ing. Kardoš. Rešpektujeme realitu, a preto sme bezprostredne po voľbách do obecnej samosprávy vyjadrili primátorovi mesta podporu. Snažíme sa postupnými krokmi stabilizovať mestské financie. Našou prioritou v najbližšom období je systematické vyriešenie otázok ďalšej činnosti mestských podnikov. Problémy sa však neriešia tak, ako to v poslednom čase praktizuje primátor Ing. Kardoš.

Omnoho efektívnejší je rozvážny a premyslený postup. Rozhodnutia prijaté bez objektívneho zhodnotenia všetkých okolností, spravidla nie sú správne. Očakávame, že objektívnymi informáciami napomôže riešiť problémy mesta aj Gemerský denník.

Podpísaní poslanci MZ v Rožňave: Viktor BALÁŽ, Ladislav DÁVID, Dionýz KEMÉNY, Juraj DUBOVSKÝ, Alexander TUREK, Milan FILO, Arpád KAVEČANKY, Vladislav LACIAK, Peter MARKO, Peter DŽAČÁR

Najčítanejšie na Gemer Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Slováci a peniaze: Na čo sporíme a koľko investujeme?
 2. Kedysi boli takéto šóry na práčku PHILCO. Dnes ju môžete VYHRAŤ!
 3. Náklady na domácnosť pomôže ušetriť aj kompostér FoodCycler
 4. Dizajnový krb či krbové kachle? Šetriť dokážu obe
 5. Láka na dvadsať kilometrov pláží. Varadero má aj ďalšie tromfy
 6. S Alžbetou II. odchádza aj kus osobných dejín Britov
 7. Nakúpte pre seba aj pre ľudí, ktorí potrebujú pomoc
 8. Putinovi hackeri, biznis s krytmi a špekulácie s energiami
 1. Dizajnový krb či krbové kachle? Šetriť dokážu obe
 2. Láka na dvadsať kilometrov pláží. Varadero má aj ďalšie tromfy
 3. Biometricky presné progresívne okuliarové šošovky Rodenstock
 4. S Alžbetou II. odchádza aj kus osobných dejín Britov
 5. Kedysi boli takéto šóry na práčku PHILCO. Dnes ju môžete VYHRAŤ!
 6. 8 najčastejších problémov ústnej dutiny a zubov
 7. Nakúpte pre seba aj pre ľudí, ktorí potrebujú pomoc
 8. Riešenie Atosu zachraňuje životy
 1. Hasič vyrába knedle. Denne ich uvarí tisíc a má vypredané 21 895
 2. Digitálne predplatné SME.sk so zľavou až -52% 7 812
 3. Notebook s dvomi obrazovkami. Ako dlho si naň budete zvykať? 7 327
 4. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko? 7 075
 5. Nakupovať viac ovocia a zeleniny sa oplatí každý deň 6 014
 6. Dôležitosť duševnej pohody 5 088
 7. Dochádzate do Bratislavy? Auto nechajte doma 3 339
 8. Putinovi hackeri, biznis s krytmi a špekulácie s energiami 2 988

Blogy SME

 1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (7. - 13.10.1922)
 2. Teodor Hasala: Vtip o dvoch opilcoch a svete
 3. Anton Kaiser: Zlatomoravecký jarmok
 4. Erik Kriššák: Dotyk rán
 5. Katarína Vanišová: Gólový fenomén opäť úradoval. Bude lepší ako Messi s Ronaldom?
 6. Nicholas Wintzler: Niektoré maľby a zápisky za posledný polrok.
 7. Viktória Holejová: Na zdravie (Slovensko)!
 8. Ján Marton: Vlčanov odkaz potravinovým podvodníkom - poďte, u nás sa Vám nič nemôže stať.
 1. Jana Melišová: Keď sa chce, tak sa dá 💗 5 666
 2. Matúš Lazúr: Koľko rôznych "dedečkov" s platmi ako minister živíme z našich daní v rôznych organizáciách napojených na štátne peniaze ? 4 979
 3. Ján Valchár: Gratulujeme, 60.000. A ruské tanky dostávajú defekty. 4 820
 4. Ján Valchár: Keď už aj propagandisti plačú... 4 241
 5. Ľuboš Vodička: Krvavá streda v Prešporku 4 063
 6. Miroslav Kocúr: Progresívny fašizmus voči kresťanom? 3 008
 7. Peter Slamenik: Dubák sem, dubák tam. 2 817
 8. Matúš Lazúr: Na retardovaných vodičov platia len retardéry. Pri zastávkach MHD najlepšie také že pri 60-tke im rovno utrhne nápravu. 2 784
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 48. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 3/3 - rok 1928
 2. Jiří Ščobák: Co konkrétního se hovoří o finanční gramotnosti na Slovensku?
 3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú.
 4. Jiří Ščobák: Plaval jsem přes Dunaj a byla to brnkačka!
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 47. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 2/3 - rok 1927
 6. Jiří Ščobák: Energie a plyn: Zvládneme túto zimu v poriadku? Prečo je dôležité, aby trh s plynom fungoval ako celok? Odporučili by ste fixovať ceny energií?
 7. Jiří Ščobák: Ako sa nedať podviesť v online svete? (pustite/dajte prečítať aj svojim rodičom!)
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 46. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 1/3 - rok 1926
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Generálnym riaditeľom Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VŠZP) je Richard Strapko. Do funkcie ho menoval bývalý minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO).

Dlh poisťovne presahoval ku koncu júna 131 miliónov eur.


7 h
Ruský tank T-80, ktorého sa ukrajinskí vojaci zmocnili v Bachmute.

Ruská armáda za sebou zanecháva moderné zbrane aj muzeálne kusy.


10 h
Hotelový komplex Borová Sihoť posielajú daniari do konkurzu.

Hotelový biznis sa trápi a najbližšie mesiace neprinesú úľavu.


14 h
Ilustračné foto.

Nový prieskum ukazuje, že až 70 percent ľudí by chcelo postihovať aj obťažovanie na verejnosti.


3 h

Blogy SME

 1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (7. - 13.10.1922)
 2. Teodor Hasala: Vtip o dvoch opilcoch a svete
 3. Anton Kaiser: Zlatomoravecký jarmok
 4. Erik Kriššák: Dotyk rán
 5. Katarína Vanišová: Gólový fenomén opäť úradoval. Bude lepší ako Messi s Ronaldom?
 6. Nicholas Wintzler: Niektoré maľby a zápisky za posledný polrok.
 7. Viktória Holejová: Na zdravie (Slovensko)!
 8. Ján Marton: Vlčanov odkaz potravinovým podvodníkom - poďte, u nás sa Vám nič nemôže stať.
 1. Jana Melišová: Keď sa chce, tak sa dá 💗 5 666
 2. Matúš Lazúr: Koľko rôznych "dedečkov" s platmi ako minister živíme z našich daní v rôznych organizáciách napojených na štátne peniaze ? 4 979
 3. Ján Valchár: Gratulujeme, 60.000. A ruské tanky dostávajú defekty. 4 820
 4. Ján Valchár: Keď už aj propagandisti plačú... 4 241
 5. Ľuboš Vodička: Krvavá streda v Prešporku 4 063
 6. Miroslav Kocúr: Progresívny fašizmus voči kresťanom? 3 008
 7. Peter Slamenik: Dubák sem, dubák tam. 2 817
 8. Matúš Lazúr: Na retardovaných vodičov platia len retardéry. Pri zastávkach MHD najlepšie také že pri 60-tke im rovno utrhne nápravu. 2 784
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 48. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 3/3 - rok 1928
 2. Jiří Ščobák: Co konkrétního se hovoří o finanční gramotnosti na Slovensku?
 3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú.
 4. Jiří Ščobák: Plaval jsem přes Dunaj a byla to brnkačka!
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 47. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 2/3 - rok 1927
 6. Jiří Ščobák: Energie a plyn: Zvládneme túto zimu v poriadku? Prečo je dôležité, aby trh s plynom fungoval ako celok? Odporučili by ste fixovať ceny energií?
 7. Jiří Ščobák: Ako sa nedať podviesť v online svete? (pustite/dajte prečítať aj svojim rodičom!)
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 46. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 1/3 - rok 1926

Už ste čítali?

SME.sk Minúta Najčítanejšie