Korzár logo Korzár Gemer
Sobota, 24. október, 2020 | Meniny má KvetoslavaKrížovkyKrížovky

STANOVISKO I. ONDRÉŠIKA, riaditeľa 1. Rožňavskej a.s.

Pretože v poslednej dobe boli niekoľkokrát medializované rôzne úvahy o hospodárení 1.Rožňavskej a.s., rozhodol som sa reagovať na posledný článok p.

Buzinkayho a p. Krausovej.

Je mi smutno, že problémy firmy riešime cez médiá, pretože si myslím, že problém treba riešiť a až potom zverejňovať. Keď však pán primátor, ktorý je aj predseda predstavenstva tak nekoná, musím reagovať. Spočiatku som chcel počkať do ukončenia previerky, ktorú t. č. robí hlavná kontrolórka mesta a koniec koncov do ukončenia uzávierkových prác za rok 2003, avšak ako skonštatoval p. primátor v uvedenom článku " Situácia okolo akciovky je vyhrotená naostro".

Skryť Vypnúť reklamu

Je mi jasné a myslím si, že aj väčšine občanov nášho mesta, že finančný stav mesta je žalostný. Táto situácia nevznikla ani včera ani dnes. Je to proces, ktorý sa odvíja od činnosti predchádzajúceho vedenia mesta. Teraz však načrime trochu do blízkej histórie. Kto bol prednostom mestského úradu v r. 1994-1998? Ing. Kardoš. Kto bol primátorom mesta v r. 1998-2002? Ing.Kardoš. Kto je teraz primátorom? No predsa ten istý Ing. Kardoš ...? Je mnoho momentov na ktoré by som mohol reagovať. Napr. na zábudlivosť p. primátora pri parkovacom systéme, pri Tescu a pod., budem sa však snažiť reagovať len na niektoré.

Je veľmi zaujímavé, že pán primátor zverejnil meno "nezávislého" ekonóma, ktorý sa má podieľať na rozbore hospodárenia akciovej spoločnosti. V zmysle obchodného zákonníka a ostatných právnych noriem, sú orgánmi akciovej spoločnosti - valné zhromaždenie (v našom prípade mestské zastupiteľstvo), predstavenstvo a dozorná rada. Pokiaľ sa má na práci dozornej rady podieľať ktokoľvek iný, musí byť tento postup schválený Valným zhromaždením (predseda predstavenstva by to mal vedieť). Odmeny pre manažment 1.Rožňavskej a.s. za rok 2003 boli vyplatené nasledovne: Na základe uznesenia predstavenstva č. 38/03/24.04.2003/10D boli schválené odmeny za l .štvrťrok v polovičnej výške - 20% s tým, že pokiaľ bude predložený materiál, v ktorom budú vyčíslené realizované úsporne opatrenia pre spoločnosť, budú doplnené v plnej výške. Za II.Q to bolo 30 % a za IV.Q na základe vyčíslených úspor (cca 5 mil.Sk), uznesením č.71/08/02.12.2003/9 boli manažmentu doplatené odmeny vo výške 40%.

Skryť Vypnúť reklamu

Pán primátor porovnáva prácu manažmentu a.s. s prácou úradníka na mestskom úrade. Ja si vážim prácu úradníka MsÚ, ale dovolím si tvrdiť, že pán primátor porovnáva neporovnateľné. Pán primátor v tom nevidí rozdiel, čím ale sám potvrdil, že nevie, že čo sa deje na Mestskom úrade ale ani v ním riadenej firme. P. primátor všeobecne vyhlasuje, že citujem "keď sa láme chlieb, ja hlasujem tak a šiesti opačne". Myslím si, že je na čase, aby p. primátor a zároveň predseda predstavenstva sa zamyslel sám nad sebou... Ohľadom zmluvy o podnájme pozemkov na parkovanie s firmou JKM Parking Systém s.r.o podotýkam, že zmluvu podpísal predseda predstavenstva až po jej preverení právnikom MsÚ. O vývoji finančnej situácie l. Rožňavskej a.s. od založenia firmy od r. 2000 len niekoľko postrehov.

Skryť Vypnúť reklamu

V roku 2000 bolo na základe finančného plánu 1.Rožňavskej a.s. schválené uznesením MZ č.97/2000 poskytnutie finančných prostriedkov vo výške 6 496 tis. Sk, uznesením MZ č.89/2001 finančné prostriedky vo výške 2 350 tis. Sk, uznesením MZ č. 90/2001 poskytnutie preddavkov na úhradu služieb spojených s bývaním, vo výške 200 tis. Sk mesačne. Spoločnosť dostalaa len 600-tis. Sk na bytové služby. Napriek horeuvedenému finančná situácia 1.Rožňavskej a.s. naďalej riešená nebola, čo spôsobilo nárast záväzkov (napr. aj voči firme TEKO-R). Nie je pravda, že mesto Rožňava ( ako bolo viac krát medializované v novinách) prevzalo na seba dlh l .Rožňavskej a.s. voči firme TEKO-R a spoločnosť "oddížilo". Mesto Rožňava prevzalo pohľadávky firmy TEKO-R voči 1.Rožňavskej a.s.. Teda 1.Rožňavská a.s. len vymenila veriteľa a k 31.12.2003 bol uvedený dlh v plnej výške pre mesto Rožňava vyrovnaný.

Zo strany mesta Rožňava nebolo premietnuté v rokoch 2000, 2001, 2002 do rozpočtu, ani záverečného účtu vyúčtovanie spravovaných činností v zmysle zmluvy č.70/2000 o výkone správy majetku. Pre informáciu za 4 roky k 30.11.2003 z týchto činností pohľadávky 1.Rožňavskej a.s. voči mestu Rožňava činia 32,8 mil. Sk, záväzky voči mestu Rožňava činia 27,6 mil. Sk. Teda ide o dlh mesta Rožňava voči 1.Rožňavskej a.s. (zo správy majetku mesta), vo výške 5,2 mil. Sk, ktorý do tejto sumy narástol neplnením Zmluvy č.70/2000 o výkone správy majetku, zo strany Mesta Rožňava. Uvedený dlh bol opäť riešený " zápočtom pohľadávok a záväzkov"...

Podpísaný Imrich ONDRÉŠIK, riaditeľ 1. Rožňavskej a.s. Rožňava

VYHLÁSENIE JUDr. J. DUBOVSKÉHO

V Gemerskom denníku bol dňa 15.3. 2004 zverejnený rozhovor s primátorom mesta Rožňava, Ing. F. Kardošom, v ktorom bolo uvedené aj moje priezvisko. Pretože zverejnené tvrdenia obsahujú údaje, ktoré by ma mohli poškodiť, žiadam o zverejnenie tohto vyhlásenia:

V súvislosti s prípravou zmluvy medzi mestom a spoločnosťou zabezpečujúcou výber poplatkov za parkovanie v meste Rožňava, bolo uvedené moje meno ako osoby, ktorá sa mala zúčastniť na príprave zmluvy. Zmluva podľa primátora mala mať viaceré nedostatky.

Týmto rozhodne vyhlasujem, že ako advokát neposkytujem právnu pomoc 1. Rožňavskej a.s., uvedenú zmluvu som predtým, ako ju primátor Ing. Kardoš podpísal, nevidel a jej obsah so mnou nikto nekonzultoval. Podpísaný JUDr. Juraj DUBOVSKÝ, advokát, Rožňava

VYHLÁSENIE POSLANCOV MZ V ROŽŇAVE

V uplynulých týždňoch boli v Gemerskom denníku zverejnené viaceré články zaoberajúce sa problematikou Mestskej samosprávy v Rožňave.

Je nám ľúto, že pre nedostatok finančných prostriedkov bolo mesto nútené pozastaviť vydávanie Rožňavských novín. Preto oceňujeme snahu redakcie Gemerského denníka o publikovanie článkov informujúcich čitateľov o dianí v našom meste. Vo viacerých článkoch však boli zverejnené aj informácie primátora mesta Rožňava, Ing. F. Kardoša, pričom mnohé z nich obsahovali skreslené, polopravdivé, resp. účelovo podané údaje. Len ako príklad uvedieme publikované tvrdenie primátora o tom, že nesúhlasí s výstavbou supermarketu Tesco. Toto jeho tvrdenie nás prekvapilo, pretože ako primátor nič neurobil proti zámeru získať finančné prostriedky predajom pozemku, ktorý bol obsiahnutý už v rozpočte na rok 2003, on sám dokonca podpísal aukčnú vyhlášku, nevyužil svoje zákonné právo pozastaviť uznesenia mestského zastupiteľstva v prípade, ak sa domnieva, že sú pre mesto zjavne nevýhodné, a čo je najviac zarážajúce, pod jeho vedením už mesto dokonca minulo väčšiu časť zálohy na kúpnu cenu, ktorú vyplatila kupujúca firma.

Takýto spôsob prezentácie nášho mesta nepovažujeme za správny. Osobitne škodlivé je skresľovanie skutočného stavu činnosti mestských podnikov, poškodzovanie ich obchodného mena, resp. predčasné zverejňovanie vlastných záverov ešte predtým, ako sú objektívne prejednané v príslušných orgánoch mesta. Mesto Rožňava je v mimoriadne zložitej finančnej situácii, ktorá sa v roku 2003 ďalej zhoršila. Osobnú zodpovednosť za tento stav nesie aj primátor Ing. Kardoš. Rešpektujeme realitu, a preto sme bezprostredne po voľbách do obecnej samosprávy vyjadrili primátorovi mesta podporu. Snažíme sa postupnými krokmi stabilizovať mestské financie. Našou prioritou v najbližšom období je systematické vyriešenie otázok ďalšej činnosti mestských podnikov. Problémy sa však neriešia tak, ako to v poslednom čase praktizuje primátor Ing. Kardoš.

Omnoho efektívnejší je rozvážny a premyslený postup. Rozhodnutia prijaté bez objektívneho zhodnotenia všetkých okolností, spravidla nie sú správne. Očakávame, že objektívnymi informáciami napomôže riešiť problémy mesta aj Gemerský denník.

Podpísaní poslanci MZ v Rožňave: Viktor BALÁŽ, Ladislav DÁVID, Dionýz KEMÉNY, Juraj DUBOVSKÝ, Alexander TUREK, Milan FILO, Arpád KAVEČANKY, Vladislav LACIAK, Peter MARKO, Peter DŽAČÁR

Najčítanejšie na Gemer Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Vitajte v postapokalyptickom svete
 2. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 3. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí
 4. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 5. NAŽIVO: Čo čaká ekonomiku? Sledujte #akonato konferenciu
 6. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 7. Kupujte originálne tonerové kazety HP
 8. Investície s fixným ročným výnosom od 6 % do 8 %
 9. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 10. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 1. Tesco prináša zákazníkom potraviny za každých okolností
 2. Vedeli ste, že jablká majú svoj medzinárodný deň?
 3. Zostáva už len 7 dní na predloženie žiadosti o grant
 4. Svet môžeme zlepšiť dobrými skutkami
 5. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 6. Najnovšie technológie a inovácie na Gemeri? Normálka
 7. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
 8. Nové laboratórium ekonomického experimentálneho výskumu na EUBA
 9. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí
 10. 5 vecí, ktoré definujú prémiové bývanie
 1. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 17 144
 2. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 14 851
 3. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte? 13 036
 4. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 12 020
 5. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 11 874
 6. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 10 893
 7. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 10 418
 8. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 9 683
 9. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 9 579
 10. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 9 547
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Hrozby zabrali, ľudia prišli. Oravčania stáli v radoch už pred testovaním

Tri a pol percentu doteraz testovaných odhalili nákazu.

Čakanie na testovanie na Orave.
Hornádska ulica v Krompachoch v piatok 10. apríla.

Život na Slovensku sa opäť obmedzuje, začína sa miernejší lockdown (prehľad)

Zákaz vychádzania sa netýka cesty do práce, na Orave a v Bardejove treba aj test.

Ilustračné foto.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop