predstaviteľmi dedín z rovnomenného mikroregiónu, ale aj prehliadkou prírodných a historických krás priamo v teréne. Maďari počas recipročnej návštevy "doťahovali" detaily vzájomnej spolupráce s Dobšinčanmi.
Práve toto mesto totiž získalo v rámci projektu CBC Phare grant v objeme vyše 35-tisíc Eur. Peniaze z Európskej únie musia využiť na rozvoj cezhraničnej spolupráce partnerských miest, na spoznávanie kultúry, histórie i na využitie možností oboch regiónov. Podľa manažérky projektu Jany Lenkeyovej (na fotografii) si prvý deň návštevy vyhradili na rokovanie v sekciách základných škôl a osemročného gymnázia v Dobšinej, v sekcii starostov obcí slovenského mikroregiónu a maďarskej župy, dôchodcov, zástupcov kultúry a športu, podnikateľov a samospráv Dobšinej a Sajószentpéteru. "V sekcii školstva už žiaci oboch štátov komunikujú prostredníctvom internetu v anglickom a nemeckom jazyku. Z financií v rámci projektu sme nakúpili desať počítačových zostáv. V listoch deti spoznávajú lokality, v ktorých žijú, chystajú výmenné výlety i športovú olympiádu. V máji by sa mali podpísať partnerské zmluvy," hovorí J. Lenkeyová. Bez problémov sa dohodli na spolupráci aj dôchodcovia. Ich činnosť sa bude uberať smerom k výmenným rekreačným a relaxačným pobytom. Zástupcovia kultúry a športu si zabezpečujú program na Májové dni v Sajószentpéteri i na Turičné sviatky v Dobšinej. Odohrajú aj priateľský futbalový západ starých pánov.
"Podnikatelia vzhľadom na krátkosť času konkrétne dohody nepredložili. Absolvovali exkurzie vo vybraných firmách a podnikoch, prerokovali možnosti spolupráce, výmeny materiálov, prediskutovali cenové podmienky. Bližšia spolupráca však vyžaduje viac času". Podľa informácií predsedu Združenia na rozvoj turizmu v mikroregióne Dobšiná a súčasne prednostu Mestského úradu v Dobšinej Stanislava Holienčika rokovali starostovia obcí a predstavitelia samosprávy spoločne. Ich zmluvy budú totiž zastrešovať kompletnú činnosť všetkých sekcií. "Hlavný dôraz sme kládli na organizáciu a technické zabezpečenie akcií," uviedol.
Druhý deň patril prehliadke regiónu od obcí, prírodných krás až po kostoly. A práve tam sa udiali úsmevné scénky, ktoré len upevnili priateľstvá obyvateľov oboch strán. Jedna z maďarských návštevníčok si akustiku vyskúšala najprv v dobšinskom kostole. Keď dorazili do rejdovského, zaspievala aj tam. To však istá Rejdovčanka oblečená v typickom kroji nenechala len tak a k maďarskej piesni zanôtila nečakane slovenskú. Hoci to prítomným pripadalo ako pripravený scenár, nebolo tomu tak. Spontánny spev v kostole vyvolal úsmev návštevníkov, ktorí sa, mimochodom, poznajú už niekoľko rokov. Neoficiálnu spoluprácu začal maďarský podnikateľ, ktorý si v Dobšinskej Ľadovej Jaskyni otvoril reštauráciu. Za roky výmenných akcií si k sebe rýdzi Slováci z Dobšinej a okolo 100 kilometrov vzdialení Maďari našli priateľské vzťahy. Zmluvami sa ich chystajú spečatiť aj jednotlivé obce mikroregiónu Dobšiná, ktoré po tomto projekte budú už pracovať samostatne.
Autor: ela
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer