drevín, rastúcich mimo lesa. Podľa Ladislava Kolesára zo Správy NP dosahuje počet vyrúbaných kusov priam alarmujúce čísla.
"Od roku 2002 prešli v praxi kompetencie z vtedajších okresných úradov, odborov životného prostredia na jednotlivé obce, no väčšina z nich doteraz nepozná nielenže práva, ale ani povinnosti. Ochranu drevín degenerovali na vydávanie súhlasov na ich výrub," hovorí L. Kolesár.
Zlým a svojským vysvetlením zákona starostovia robia veľké škody, a nielen spoločenské. "Rozhodnutia na výrub sa vydávajú často bez vedomia vlastníkov pozemkov, na ktorých dreviny rastú. Okrem toho majú formálne a odborné nedostatky. Obce nerešpektujú, väčšinou z nevedomosti, ustanovenie zákona ani súvisiacich predpisov".
Ochranári upozorňujú, že zo 125 obcí v pôsobnosti NP, nemá ani jedna vo svojich radoch odborné kapacity. Niektoré však riešia ochranu drevín prostredníctvom spoločných obecných úradov.
Ďalšou ranou pre ochranu voľnej zelene je podľa ochranárov dočasné zamestnávanie dlhodobo nezamestnaných. "Starostovia musia vymyslieť zo dňa na deň prácu pre desiatky ľudí. Zväčša ide o manuálne práce s cieľom skrášliť životné prostredia a vyčistenie dedín. Už sa však nečistia potoky od komunálneho odpadu, ani sa nelikvidujú divoké skládky. Pod vedením obcí, posilnených kompetenciami, sa rozbieha drancovanie brehových porastov s tichým požehnaním správcov vodných tokov," rozčuľuje sa L. Kolesár.
Pripomína, že takto sa likvidujú pôvodné brehové porasty, vŕbové porasty, ktoré rástli niekoľko desiatok rokov. Zanikajú biotopy množstva chránených druhov živočíchov a rastlín. "Vznikajú škody za niekoľko miliónov korún," varuje ochranár a pridáva konkrétne prípady. "Na jeseň v roku 2002 sa vyrúbalo v katastri Drnavy 73 kusov drevín. Ich spoločenská hodnota predstavuje vyše 3-milióny korún. Prípad riešil odbor životného prostredia na vtedajšom okresnom úrade. Vlani vo februári vyrúbali v dvoch lokalitách v Jablonove nad Turňou dokopy 253 drevín v spoločenskej hodnote vyše 15-miliónov korún! Zaoberá sa tým Slovenská inšpekcia životného prostredia a okresná prokuratúra."
Správa NP Slovenský kras nelegálny výrub drevín monitoruje a v rámci prevencie upozorňuje, že vždy je možné požiadať ochranárov o odborný posudok predtým, než sa niečo vyrúbe. Nutnosťou je to vtedy, keď ide o brehové porasty a mokrade, alebo ak sa čistia pastviny.
* * * (RÁMČEK) * * *
Čo hovorí zákon?
O zákaze poškodzovania a ničenia drevín hovorí zákon č. 543/ 2002 Z.z. o ochrane prírody a krajiny, podľa ktorého je na výrub potrebný súhlas orgánu ochrany prírody a krajiny. Od roku 2001 je ním obec. Súhlas môže dať len v odôvodnených prípadoch, po posúdení ekologických, estetických a krajinotvorných funkcií dreviny a posúdení jej vplyvov na zdravie človeka so súhlasom vlastníka pozemku.
Za odôvodnený prípad sa považuje podľa vyhlášky MŽP SR č. 24/ 2003 Z.z. preukázanie zlého stavu dreviny, ak už nie je možné ošetriť ju a tak dosiahnuť zlepšenie. Drevina sa môže vyrúbať aj vtedy, ak jej koreňový systém narušuje statiku stavby a aj vtedy, keď negatívne vplýva na hygienické podmienky bývania. Nie len preto, že sa prostredie znečisťuje opadanými listami.
Riadne vyznačená musí byť každá drevina, na ktorej výrub dá súhlas orgán ochrany prírody a krajiny. Hovorí o tom vyhláška MŽP SR č. 24/ 2003 Z.z.. V intravilánoch miest a obcí musí byť drevina označená znakom na kmeni vo výške 130 centimetrov nad zemou. Mimo intravilánov zreteľným otlačkom ciachy na rovnakých miestach. Vzor ciachy je vo vyhláške.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer