Žiadosť o azyl sa podľa jeho slov stane aktuálnou len v tom prípade, keď zo strany generálneho prokurátora Slovenskej republiky dôjde k podaniu trestného oznámenia na jeho osobu za poburovanie občanov a blokovanie hraníc a diaľnic. Červeňák ďalej tvrdí, že je prenasledovaný neznámym páchateľom, ktorý mu zdemoloval auto zaparkované pred blokom v Dobšinej, v meste kde býva.
"Celé prenasledovanie mojej osoby sa začalo ešte pred štyrmi rokmi, keď som sa začal angažovať v projekte rómskeho mimovládneho sektoru. Vtedy nám do bývalej kancelárie vhodil neznámy páchateľ zápalné fľaše a incident sa opakoval aj v rodinnom dome, kde som v tom čase býval," tvrdí J. Červeňák. Ako ďalej pokračuje, situácia sa na chvíľu upokojila potom, čo s aktivitami v oblasti rómskej problematiky prestal. "Boli pre mňa nebezpečné," dodal.
Prenasledovania jeho osoby začali znova asi pred rokom a pol, keď sa začal formovať rómsky parlament, no naplno začal útok naňho po prvých sociálnych nepokojoch Rómov a rabovačiek. "V tom čase sme vstúpili do legitimity. Ľudia mali verejne demonštrovať proti sociálnym reformám pod hlavičkou parlamentu Rómov. Ako už viete, vtedy sme sa stretli s najvyššími ústavnými činiteľmi, s prezidentom republiky, kde sme jasne poukázali na fakt, že medzi Rómami je hlad, opísali sme situáciu v jednotlivých lokalitách a upozornili sme aj na to, že ďalšie nepokoje sa dajú očakávať. Zároveň sme upozornili na fakt, že keď nedôjde k dohovoru, budeme verejne protestovať s deťmi, blokovať hranice a diaľnice," vysvetľuje rómsky líder.
Tvrdí, že po vyhlásení generálneho prokurátora, ktorý na vyhlásenia o blokovaní diaľnic reagoval tak, že podá naňho trestné oznámenie za poburovanie občanov, nemá čo v tejto republike ďalej robiť. "Ak nás, teda mňa a Fízika majú za to zatvárať, tak tu naozaj nemám čo robiť. Prečo by som mal ostať v štáte, kde pán Saktor, alebo poľnohospodári môžu štrajkovať a blokovať hranice a diaľnice a my nie? Preto, že oni sú nerómovia a my Rómovia?," kladie a odpovedá si na otázku Červeňák.
Výsledkom boli už spomínané žiadosti o azyl adresované veľvyslanectvám piatich krajín. Oslovené veľvyslanectva mali podľa Červeňákovych slov hneď na to poslať oznámenia podpredsedovi Národnej Rady SR Pálovi Csákymu o obdržaných žiadostiach o azyl.
Červeňák sa nad formuláciou spomínaného oznámenia usmieva. "Už ste takúto formuláciu oznámenia počuli v demokracii? Bol by som asi svetovo známa jednička v demokratickom štáte, bol by zo mňa politický väzeň. Žiadosť o azyl bola istá forma ochrany. Keď sme sa nemohli domáhať vnútornej ochrany, informovali sme svetové a európske organizácie i tom, čo sa deje, v prípade, že by bol návrh vznesenia oznámenia prešiel a začalo sa proti nám trestné stíhanie," dodal na záver.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer