ekonomického prežitia. Rentabilita tržieb z prevádzkovej činnosti klesla na percento, zatiaľ čo pred dvoma-tromi rokmi bola desaťnásobne vyššia. Hlavnou príčinou zhoršujúcej sa situácie je neúmerné zdraženie energií, neliberalizovaný energetický trh a vysoké kurzové straty spôsobené posilovaním koruny. Uviedol to generálny riaditeľ Ondrej Šeševička. Magnezitka 85 percent produkcie exportuje, z toho viac ako polovicu na dolárové trhy, najmä do Ruska a na Ukrajinu. "Negatívne vplyvy pripravili vlani firmu o vyše 305 miliónov korún," hovorí ekonomický a finančný riaditeľ Jaroslav Švejkovský. Kurzové straty spôsobili výpadok tržieb štvrť miliardy oproti roku 2002 a drahšie energie zodvihli náklady o viac ako 100 miliónov.
Prevádzkový hospodársky výsledok SMZ z hlavnej činnosti medziročne klesol takmer štvornásobne na 23 miliónov, čo je najmenej za posledné roky. Taktiež poklesol čistý zisk na 64,9-milióna korún, aj keď firma asi o desať percent zvýšila svoje výkony na 2,2-miliardy. "Napriek tomu, že sa nám negatívne trendy podarilo eliminovať, znamená takáto bilancia výrazné obmedzenie investícií, rozvoja a zmrazenie valorizácie zárobkov", hovorí Šeševička. Dotkne sa to podľa neho do určitej miery aj nákladov na opravy a údržby, ako i zamestnanosti. Spoločnosť ju plánuje v priebehu roka prirodzeným spôsobom znížiť asi o sto ľudí zo súčasných 1590 zamestnancov. "Rozsiahla investičná akcia do sprístupnenia nových zásob surovín za vyše pol miliardy korún, ktorá je rozplánovaná do roku 2006, by však nemala byť ohrozená," hovorí Švejkovský. Vlani firma do tejto strategickej aktivity preinvestovala vo vlastnej réžii 20,5-milióna korún. Jelšavská magnezitka má prístup asi k percentu svetových zásob magnezitu a vyrába viac ako 7 percent celosvetovej produkcie magnezitových výrobkov. Podľa generálneho riaditeľa, je vzhľadom na veľký prebytok výrobných kapacít vo svete a vysokú konkurenciu, jej plné využitie stále ojedinelým javom.
SMZ Jelšava minulý rok oslávili 80. rokov existencie a v apríli uplynie desať rokov od ich privatizácie, do ktorej sa zapojilo kúpou akcií 88 percent vtedajších zamestnancov. Spoločnosť je najväčším podnikom v okrese Revúca, postihnutom nedostatkom pracovných príležitostí. O. Šeševička hovorí, že firma má za sebou zložitý ale úspešný vývoj. Na druhej strane sa netají znechutením zo súčasnosti, predovšetkým z toho, že magnezitka musí absorbovať negatívne dopady reforiem. Monopolní dodávatelia energií, ktorým neúmerne rastie ziskovosť, sú podľa neho zvýhodnení, na úkor živoriacich výrobcov. Jedným z podnikateľských riešení vo firme, ktorá už siahla takmer na pokraj vnútorných rezerv, je zvýšiť podiel predaja výrobkov s vyššou pridanou hodnotou, hovorí generálny riaditeľ. Znamená to produkovať menej oceliarenských a viac tehliarenských slinkov a zásaditých žiaruvzdorných monolityckých hmôt. Kým vlani bol ich pomer zhruba polovičný, tento rok by mali tvoriť viac ako 60 percent z celkovej produkcie. Plán preto predpokladá nižšie finančné i objemové výkony ako v roku 2003, ale lepší hospodársky výsledok.
(autor je redaktorom Hospodárskych novín)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer