voči neželaným osobám brániť aj s použitím zbrane. Podľa slov hovorcu Ministerstva spravodlivosti SR Richarda Fidesa, však zbraň budeme môcť použiť len v prípade ochrany majetku, alebo života. Ak by došlo k zabitiu zlodeja, či útočníka, ochranca sa zákonite vystaví trestnej zodpovednosti. Návrh však nepočíta s ochranou poľnohospodárov. Farmársky zákon totiž v tomto prípade platiť nebude.
"Ak sa sem ešte vrátiš, zastrelím ťa ako psa," vyhrážal sa vlani zlodejom, ktorí sa rozhodli tak, ako každý rok obohatiť na kukurici, súkromný podnikateľ z Rožňavského okresu. Páchatelia v takýchto prípadoch narobia viac škody na poli, než si odnesú domov. Poľnohospodári sú zúfalí a zákon prikrátky. Pred nájazdmi a rabovaním ich neochráni ani spomínaná novela zákona. Tá posilni len práva majiteľov obydlí. Ani oni však nemôžu prekročiť určitú hranicu. Občan síce môže zbraň použiť, ale zlodeja smie ´len´ postreliť, nie zastreliť. Ako povedal R. Fides, ak dôjde k postreleniu páchateľa, za ochranu majetku sa to považovať bude. Prioritou bude dokázať, či majiteľ obydlia použil zbraň len v záujme ochrany.
Je ťažké predpokladať či táto zmena ovplyvní počet držiteľov zbraní. Isté však je, že počet držiteľov zbraní a zbrojných preukazov každoročne narastá. Podľa informácii krajskej policajnej hovorkyne v Banskej Bystrici Márie Faltániovej je v Revúckom okrese v dnešnej dobe 935 držiteľov zbrojných preukazov, v okrese Rimavská Sobota je ich 1946. Z celkového množstva je v Revúckom okrese registrovaných 360 krátkych guľových zbraní, čiže revolverov a pištolí a v okrese Rimavská Sobota je ich 890. Zbraní na poľovnícke účely je v Revúckom okrese 1 514, v Rimavskej Sobote 2 570. V priebehu piatich rokoch evidovali v okrese Revúca nárast o 218 zbraní, v Rimavskej Sobote ich pribudlo 269.
Počet držiteľov zbrojných preukazov v Rožňavskom okrese bol k decembru 2003 celkom 1 732. No počet zbraní v tom istom čase bol 2 792. Okrem osôb, ktoré majú zbrojný preukaz evidujú policajti v Rožňavskom okrese k decembru 2003 aj 19 zbrojných licencií, čiže hromadných zbrojných preukazov. Tie sa poväčšine vydávajú pre SBS-ky, banky a mestské polície. Spomínanú novelu zákona odmietlo mnoho pracovníkov policajných zložiek v Gemeri akokoľvek komentovať. Ako sa však pre Gemerský denník KORZÁR vyjadril riaditeľ Okresného Riaditeľstva Policajného zboru v Rimavskej Sobote Miroslav Bitala, "ochrana osobného vlastníctva v širšom rozsahu v našom trestnom zákone chýba. K spomínanej novele sa vyjadrovať nebudem, nakoľko je v štádiu jednania a prípravy," uviedol M. Bitala.
Zákon o ochrane majetku a života máme aj dnes. Hovorí však o tom, že ochrana musí byť primeraná a podľa paragrafu 13 Trestného zákona je nutná obrana čin, inak trestný, ktorým niekto odvracia priamo hroziaci, alebo trvajúci útok na záujem chránený týmto zákonom. V tomto prípade o trestný čin nejde. O nutnú obranu však nejde v prípade, že by bola celkom zjavne neprimeraná útoku, alebo by trvala dlhšie, ako samotný útok. Pri bránení možno použiť zbraň, nemôže však vzniknúť hrubý nepomer.
Autor: zur
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer