treba pripomenúť, že už počiatočná slepota a hluchota štátnych orgánov a vodárenskej spoločnosti, ktoré sa niekoľko dní úspešne tvárili, že sa nič nestalo, bola poriadnym medzinárodným fiaskom pre krajinu s plnými ústami rečí o ochrane prírody. Čo na tom, že vrak ležal v národnom parku, navyše v ochrannom pásme vodného zdroja a v blízkosti prírodného dedičstva UNESCO. Až medializácia havárie a možnej ekologickej hrozby dotlačili kompetentných, aby sa rozhýbali. Potom trvalo mesiac, kým sa našli peniaze na započatie likvidačných prác. Ujala sa ich špecializovaná firma, ktorá trosky úspešne vytiahla. Málokto vtedy tušil, že kauza bude mať ešte absurdnejšiu dohru. A tá spočíva v tom, že dodnes sa nenašiel nik, kto by odstraňovanie kamióna a potencionálnych ekologických škôd uhradil.
Dva dni rizikovej a náročnej práce v exponovanom teréne boli ocenené sumou sedem tisíc korún, ktoré poisťovňa zaplatila za odstránenie ropných látok z vozidla. Od preplatenia zvyšného milióna sa dištancovala, s odvolaním sa na zákon o povinnom zmluvnom poistení. Čierny Peter tak ostal v rukách tých, ktorí vrak vytiahli a uzavreli o tom zmluvu s vodárňami. Tie nemajú peniaze, pretože počítali s poistným plnením. Celý prípad bude mať zrejme dlhotrvajúcu súdnu dohru. Nič to však nemení na skutočnosti, že je len otázkou času, kedy spadnú zo Sorošky ďalšie kamióny, ktoré nebude mať kto, vzhľadom na problematické financovanie a alibistický prístup, vyťahovať. Kauza je tak namiesto príkladného systémového prístupu len dôkazom slovenskej neschopnosti účinne chrániť prírodné hodnoty a predchádzať ekologickým škodám. Zdá sa, že vrakovisko pod Soroškou ostane ešte dlho nechcenou "atrakciou" národného parku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer