okresu, čo sa týka dôveryhodnosti umiestnili na prvom mieste. Z celkového množstva respondentov im svoju dôveru vyjadrilo až 63,4 opýtaných občanov. Rovnako dobre obstáli vo vnímaní spokojnosti občanov z prácou polície. Z celkového množstva náhodne oslovených občanov im spokojnosť prejavilo 55,8 percent ľudí. Čo sa týka úplatnosti policajtov, podľa čísla 30,9 percenta, sú rožňavskí policajti najmenej podplatiteľní, na rozdiel od ich kolegov z ostatných okresoch Košického kraja. Bezprostrednú osobnú skúsenosť s korupčným správaním sa policajtov malo v Rožňavskom okrese 4,9 percent opýtaných občanov.
Celkovo bolo v kraji distribuovaných 8131 dotazníkov, z ktorých sa na pracovisko Akadémie PZ, kde sa prieskum vyhodnocuje vrátilo 1813. Z tohto množstva bolo do štatistického spracovania zaradených 1742 dotazníkov. Podľa akadémie bola návratnosť dotazníkov 21,4 percentná, čo je vzhľadom na to, že šlo o korešpondenčný výskum priaznivý výsledok, ktorý vypovedá o značnom záujme občanov o túto problematiku. Obyvatelia Rožňavského okresu sa mali možnosť k práci policajtov vyjadriť na sklonku minulého roka a to anonymne.
Prostredníctvom 674 dotazníkov distribuovaných v okrese, sa tak občania vyjadrili ku kvalite činnosti, spokojnosti, spoľahlivosti a dôveryhodnosti PZ. Občania jednotlivých okresov tak mali krúžkom, či krížikom v jednej časti dotazníka označiť najviac 5 odpovedí z celkového množstva, ktoré ponúkla tá, ktorá otázka. Druhá časť dotazníka zahŕňala voľné odpovede respondentov. Okrem iných sa občania Košického kraja vyjadrovali k výkonu služby policajtov, k ich počtu, korupcii, právomociam, či rómskej problematike. Tu uvádzame výber z konkrétnych odpovedí jednotlivých anonymných občanov tak, ako ich v publikácii prieskumu uvádza Akadémia Policajného zboru v Bratislave Odbor vedy a zahraničných stykov.
"Nie "oni" (cigáni) sú rasovo diskriminovaní, ale my bieli sme od nich týraní, nakoľko policajti nemajú žiadne právomoci a "oni" to zneužívajú vo svoj prospech. Keď dostanú sociálne dávky je to samý teror, vandalizmus, bitky, a po týždni začínajú kradnúť, prepadať ľudí a polícia má zviazané ruky," je názor jedného z opýtaných občanov na týkajúci sa právomoci policajtov plus rómskej problematiky.
Na margo korupcie a klientelizmu majú občania napríklad takýto názor, "ako chce polícia zasahovať proti mafiánom, vypalníkom a podobným osobám, keď sú to ich kamaráti," alebo, "policajti zneužívajú svoje postavenie, až provokačne sa tvária, akoby boli nadľudia, čím poškodzujú meno polície".
K výkonu služby príslušníkov polície, respondenti často uviedli, že, "policajti na verejnosti klebetia a informujú o všetkých prípadoch, ktoré riešia i v prípade, že spáchaný trestný čin nemajú objasnený".
V poslednom názore nemenovaného občana sa hovorí, že "mladých policajtov možno stretnúť v spoločnosti rôznych ľudí, ktorým tolerujú všetky priestupky a trestné činy (nedodržiavanie rýchlosti, krádeže, podvody a pod.) a ak niekoho zadržia, tak sú to len bezvýznamné malé ryby, lebo pred veľkými majú rešpekt," uvádza jeden z anonymných respondentov.
Autor: zur
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer