jednou zo šiestich študentov z celého Slovenska, ktorá svojim projektom o práci s mladými ľuďmi presvedčila komisiu organizácie Juventa o tom, že je tou najpovolanejšiu zúčastniť sa krátkej študijnej návštevy v anglickom Nottinghane. Spolu s ďalšími 18 študentmi a sociálnymi pracovníkmi zo 14 krajín strednej Európy sa sedem dní učila, to ako sa pracuje v mládežníckych centrách jednej z najvyspelejších krajín sveta.
Okrem Slovenska mali v Anglicku svoje zastúpenie študenti z Francúzka, Holandska, Írska, Švédska, Nórka, Fínska, či Dánska. Mladí ľudia sa prostredníctvom workshopov oboznamovali s komunitami žijúcim v takmer 300-tisícovom kozmopolitnom meste, v ktorom majú menšiny viac ako 15 percentné zastúpenie. "Obdivovala som najmä tamojší vyspelý systém mládežníckych centier, ktoré veľkým dielom podporuje tamojšia vláda. Zúčastnili sme sa návštev rôznych tam žijúcich komunít. Každá z nich či už pakistanská, čínska, alebo afrofaribická, má svoje kluby. Neznamená to, že odmietajú styk s okolím, zoskupovaním sa vlastne len prezentujú svoju kultúru tak, ako ju poznajú z domova," hovorí sympatická 21-ročná dievčina, ktorá si ako študijný odbor vybrala informatické technológie pre prácu so zdravotne a sociálne znevýhodnenými občanmi. Ivana znalosti zo svojho odboru mohla využiť aj v ďalších kluboch, ktoré slúžili hlavne pre nevidiacich, hluchonemých, či ináč znevýhodnených občanoch.
"Navštevovali ich aj študenti s podobným postihnutím, pre ktorých štúdium nebolo vôbec nemožným. Prostredníctvom hovoriacich softvarov, čítajúcich lúp, alebo rôznych načúvacích zariadení, majú možnosť bezproblémovo získavať informácie pre svoje štúdium," uviedla Ivana. Práve práca so spomenutými technológiami sa vyučuje na škole, ktorá v tejto dobe pripravuje na povolanie aj Ivanu. "Sme jedinou školou na Slovensku a v strednej Európe, kde sa niečo podobné vyučuje. Po vstupe Slovenska do Únie a otvorení hraníc budeme mať množstvo možnosti zamestnať sa a pracovať so znevýhodnenými občanmi," povedala.
Okrem debát o krajinách, z ktorých študenti pochádzali, ich obyvateľstve, naturelu, či kuchyni sa téma rozhovorov zvrtla aj na nastávajúci vstup Slovenska do EÚ. "Práve z toho majú Angličania strach. Oni majú totiž priveľmi zraniteľný sociálny a zdravotný systém. Ich obavy o jeho zneužívanie sú preto namieste," pokračuje Ivana.
Medzi jej najväčšie dojmy z celého pobytu patrí prijatie u primátora mesta. "V meste kde majú akýsi miniparlament si pre nás našiel čas človek, ktorému na výkon povolania takpovediac nestačí 24 hodín. To, že nás prijal bolo pre nás veľkou cťou. Všeobecne bola naša návšteva v Anglicku pripravená na 120 percent. Všetko fungovalo tak ako má, všetci boli na svojich miestach," dodala Ivana.
A negatívny zážitok? Aj ten sa našiel. Volal sa Marmit a šlo o akýsi extrakt z droždia, ktorý si tamojší ľudia dávajú na syr. "Nie som prieberčivá, ale toto sa zjesť nedalo. Na jedlo sa síce škaredo nehovorí, ale toto bolo fakt hnusné," smeje sa Ivana, ktorá nezvyčajnú nátierku ochutnala v rámci multikultúrnej výmeny, v časti kuchyňa.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer