Korzár logo Korzár Gemer

Stanica ošetrovateľskej služby je preplnená nechcenými a týranými deťmi

Tornaľa Z desiatich miest v tornaľskej Stanici opatrovateľskej služby (SOS) je deťmi od 2,5-roka po 15 rokov obsadených deväť lôžok. Zariadenie je

dočasnou prestupovou stanicou, ktorej pokračovaním je pobyt v diagnostickom ústave a neskôr v detskom domove. Striedajú sa tu deti, o ktoré sa nemá kto postarať, siroty, týrané, deti vrahov, trestaných rodičov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
0 seconds of 0 secondsVolume 0%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
00:00
00:00
00:00
 
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Osudy detí, zväčša rómskeho pôvodu, sú šokujúce. Nedávno odišiel z SOS 6-ročný chlapec z dediny v okrese Rožňava. Akoby nebolo dosť, že dieťa trpí vrodenou srdcovou vadou a podstúpilo operácie, do Tornale putoval z nemocnice, kde sa liečil z omrzlín oboch nôh. Pol hlavy nepokrývali vlasy, ale jazvy po obarení vriacim olejom. Pred ním absolvovali pobyt v SOS 3-ročné, len 8-kilové podvýživené dvojičky z okresu Rimavská Sobota. Matka ich zatvárala do záchodu bez svetla. Keď prišli do SOS, boli svetloplaché a za denného svetla ani nevedeli, ako sa správať. Príkladom skupiny detí, ktoré sami žiadajú o umiestnenie do ústavu, je 15-ročná Katka z okresu Rimavská Sobota. "Z domu ma vyhodila mama, nestalo sa to prvýkrát. Išla som k otcovi, ktorý má druhú rodinu, a ten sa o mňa postarať nemôže. Tak som ho požiadala, aby mi vybavil pobyt niekde inde. Nikdy by som sa k mame nevrátila. Kdekoľvek mi je lepšie, než u nej". Tvrdí, že práve matka jej bola "vzorom" toho, čo robiť ako dospelá rozhodne nebude. Fajčiť a piť. Dvanásťročný Juraj z Lučenca trpel bitky a obmedzovania svojho otca dovtedy, kým sa uňho neprejavili návaly zlosti a agresie. Tlmili ho liekmi. "Otec prišiel domov už nervózny a tie nervy si vybíjal na mne. Bil ma, vypínal mi televízor, rádio". Po niečo vyše mesiaci v SOS lieky vysadili, chlapec je pokojnejší. Nádeja sa, že ho k sebe zoberie matka. Jeden zo súrodeneckých dvojíc a trojíc v SOS, 14-ročný Ďuro o sľuboch vie svoje. Už rok a pol počúva od matky, ako preňho príde. "Teta, vy neviete, aký je to pocit, keď viem, že pôjdem do domova," je len jedna z myšlienok, ktoré ho sužujú.

SkryťVypnúť reklamu

Deti by mali maximálne pobudnúť tri mesiace, ale táto lehota sa nedodržiava. "Brzdia to súdy," hovorí Janka Slezáková, riaditeľka Domova dôchodcov a Domova sociálnych služieb v Tornali, pod ktorý SOS patrí. "Tu sú v predbežnej opatere, ale kým sa dostaneme k rozhodnutiu o súdom nariadenej ústavnej výchove, prejde úžasne dlhá doba". Okrem súdom nariadenej opatery, ak rodič pácha trestnú činnosť, existuje aj možnosť dočasne "odložiť" dieťa na žiadosť rodičov. Napríklad ak sám vychováva dieťa, ide na hospitalizáciu a nemá kde dieťa nechať. "Väčšinou ide o deti zo sociálne slabých rodín. Na ich pobyt teda neprispievajú. Iba od sirôt, polosirôt nám ide sirotský dôchodok. Inak financovanie ide na náš vrub. Našťastie sa nestalo, žeby to rodičia zneužili". J. Slezáková sa pozastavuje nad niekoľkými riadkami v zákone o sociálnej pomoci, ktoré sa venujú SOS-kám. "Na oblečenie detí, na školské potreby, nedostaneme ani korunu. S tým zákon neráta. Neraz pritom musíme zavšivavené šaty od detí páliť, inokedy pri príchode nemajú na sebe nič len deku. Jediná možnosť sú dary, zbierky, z domu nosia aj vychovávateľky".

SkryťVypnúť reklamu

Zariadenie takéhoto typu pritom označuje riaditeľka ako nesmierne potrebné. Za desať rokov jeho existencie sa ukázalo, že kapacita nestačí ani zďaleka. Úrady prosia u prijatie detí dvakrát do týždňa. Nevedia uspokojiť potreby ani svojej spádovej oblasti, nieto iných miest, ktoré sú rovnako kapacitne preplnené.

Najčítanejšie na Gemer Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  2. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  7. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  8. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 87 312
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 632
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 345
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 448
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 6 229
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 424
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 226
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 477
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video