ktorá komplex prevádzkuje, akceptovala súčasnú cenu, dávno by skončila s podnikaním. Závod by mohol ísť do konkurzu a domov 600 ľudí. "Spoločnosť platí za plyn po starom a zmluva je predmetom súdneho sporu," informoval konateľ Sideritu Vjačeslav Semenov.
Firmu vlastnia ukrajinskí investori, ktorí kúpili závod minulý rok v rámci konkurzu na spoločnosť Želba. Záujem modernizovať baňu i úpravňu, investovať do rozšírenia a ekologizácie výrobného procesu potvrdil Alexej V. Gončarov, prezident spoločnosti Inter-Kontakt, ktorá je majoritným vlastníkom Sideritu. Ale len za predpokladu, že sa vyrieši otázka plynu do konca tohto štvrťroka. "Nebudeme investovať do stratovej výroby," uviedol Gončarov. "Sme pripravení rokovať a dohodnúť sa so spoločnosťou SPP na obojstranne výhodnej spolupráci. No nemôžme pristúpiť na podmienky, ktoré vyhovujú iba jednej strane", dodal.
Podľa Semenova má problém s plynom, ktorý tvorí polovicu výrobných nákladov, dve roviny. Siderit nemá možnosť voľby alternatívneho dodávateľa, nemôže produkovať zisk a tým ani tvoriť zdroje na obnovu morálne opotrebovanej technológie. "Dúfame, že SPP akceptuje naše problémy a dospejeme k dohode," hovorí. Podľa plánu by spoločnosť potrebovala na investičné akcie vyše 200 miliónov korún. Tento týždeň navštívila Nižnú Slanú časť výboru NR SR pre životné prostredie. Poslanci po oboznámení sa so situáciou v podniku prisľúbili iniciovať pomoc cez rezorty, najmä ministerstvo životného prostredia, ktoré by mohlo byť partnerom pri získavaní financií zo štrukturálnych fondov na ekologické investície. Podľa Semenova má Siderit vďaka spoločnosti U.S. Steel Košice, ktorá je jeho strategickým partnerom, dlhodobú perspektívu. Časť produkcie dodáva aj do Českej republiky a snaží sa o prienik do Poľska a Maďarska.
Autor: zub
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer