projekt je postavený na zdokonaľovaní, samostatnosti a sociálnej spôsobilosti žiakov so špeciálnymi potrebami prostredníctvom voľnočasových aktivít. Projekt beží druhý rok a výmeny sa zatiaľ zúčastnili pedagógovia z partnerských krajín Nemecka, Grécka a Slovenska. Pedagógovia z Rožňavy už dnes premýšľajú o tom, že sa výmennej návštevy v týchto krajinách zúčastnia aj samotné deti.
"V rámci týchto stretnutí máme možnosť porovnávať školské systémy, učiteľské a riadiace metódy, prístupy pedagógov k rôznym problémom, porovnávať organizáciu a vybavenosť škôl, či zdokonaľovať sa v cudzích jazykoch," uviedla pedagogička Božena Štyvarová. Špeciálna základná škola internátna v Rožňava hostila od 18. do 24. apríla piatich pedagógov zo špeciálnych škôl z Nemecka a Grécka. V rámci projektu zrealizovali v škole päť voľnočasových aktivít pre deti. Žiaci s mentálnym postihnutím sa tak učili tkať, variť, priblížili im remeslo košikárstva, vytvorili pre ne športový a dramatický krúžok.
Projekt s podtitulom "Comenius", tak pozitívne ovplyvňuje kvalitu a úroveň jednotlivých aktivít a prispieva k integrácii a socializácii žiakov so špeciálnymi potrebami do spoločnosti. "Medzi našou a nemeckou, či gréckou školou je ešte stále pomerne veľký rozdiel. Oceňujem hlavne to, aký prístup majú rodičia detí ku škole. Pozitívne zasahujú do vyučovania, prinášajú podnety na rozvoj a činnosť detí. Poznajú ich lepšie ako učitelia, prídu preto s konkrétnym návrhom, čo by chceli," uviedla B. Štyvarová a podotkla, že práve tento fakt v našom špeciálnom školstve chýba.
Iný je podľa jej slov aj pohľad rôznych organizácií na špeciálne školstvo. "Existuje tam veľmi silný lobing nie len zo štátnej, ale aj súkromnej sféry, či cirkvi. Rovnako spoločenské uznanie ľudí pracujúcich s postihnutými deťmi je omnoho vyššie, ako u nás," povedala B. Štyvarová.
Autor: zur
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer