zúčastnilo len veľmi malé percento žiakov. V Strednej zdravotníckej škole robila skúšky len jedna žiačka, podobne to vyzeralo aj na Obchodnej akadémii, v Gymnáziu P. J. Šafárika sedelo za prijímacími lavicami spolu osem žiakov. Aj tu však riaditelia poukazujú na neserióznosť zo strany uchádzačov, ktorí sa napriek nahláseniu ani len neospravedlnili a na nerovnováhu v prijímaní bez skúšok.
Ešte pre niekoľkými mesiacmi, keď sa žiaci základných škôl zúčastňovali jednotného monitoru vedomosti zo slovenského jazyka a matematiky, dostali riaditelia gymnázií list od štátneho tajomníka Totha, v ktorom sa uvádzalo, aby riaditelia v maximálnej miere zohľadnili pri prijímaní bez skúšok, výsledky v monitore. V rožňavskom gymnáziu tak vznikla situácia, keď dve žiačky so samými jednotkami na vysvedčení, museli na rozdiel od kamarátov z niekoľkými dvojkami, absolvovať prijímačky. "Držal som sa pokynov štátneho tajomníka a zohľadnil som žiakom body získané v monitore. Spomínané žiačky mali tú smolu, že sa ho nezúčastnili. Hoci mali na vysvedčení v ôsmom a deviatom ročníku samé jednotky, museli robiť skúšky. Ak sa toto v budúcnosti neprehodnotí a monitor nebudú robiť všetci žiaci bez ohľadu na to, na akú školu sa hlásia, nebudem ho brať do úvahy tak, ako to teraz urobilo mnoho mojich kolegov," povedal riaditeľ gymnázia v Rožňave Jozef Matis.
Hoci mnohé školy už druhé kolo skúšok absolvovať nebudú, presný počet žiakov, ktorí nastúpia do školy budú vedieť až 2. septembra. Dôvodom býva fakt, že množstvo detí absolvuje prijímačky na dvoch školách a rozhodnutie si necháva na poslednú chvíľu. Riaditelia škôl preto apelujú na rodičov, aby v prípade zmeny, o rozhodnutí informovali aj dotknutú stranu - teda školu, ktorú pre svoje ďalšie štúdium zamietli.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer