ktorých partneri akoby zabudli, že majú voči svojim potomkom vyživovaciu povinnosť. Nádej pre nich znamená návrh poslanca Roberta Madeja o náhradnom výživnom, ktorý hovorí o tom, že Úrady práce, sociálnych vecí a rodiny by mali povinne podať trestné oznámenie na rodiča, ktorý výživné neplatí. Zároveň má podľa Madeja úrad od neplatiča výšku výživného vymáhať v správnom konaní a s ním aj 50 percentné penále.
Žiadateľom o náhradné výživné, najčastejšie matkám, by tak okrem iného odpadla takpovediac aj tá časť v spore, keď sa bývalý manžel vyhráža a núti matku stiahnuť trestné oznámenie za neplnenie si rodičovských povinností. "Bude to možno lepšie. Bývalý manžel mi na deti neprispieva a keď som podala trestné oznámenie, vyhrážal sa mi rovno pred súdom," uviedla matka dvojročného Adriana z Rožňavy. "Neviem, či to pomôže," pridá sa k rozhovoru ďalšia matka, 28-ročná Darina z Rožňavy. "Či to podá matka, alebo úrad, vždy budú problémy. Náš právny systém zatiaľ nechráni nás, ale neplatičov výživného," myslí si.
Pri 30 percentnej miere nezamestnanosti v Rožňavskom okrese si vedúci oddelenia sociálno- právnej ochrany a prevencie ÚPSVaR v Rožňave Peter Sengler nevie predstaviť, vymáhať výživné od neplatičov a jeho názor zdieľa aj riaditeľka tohto úradu Dana Lacková. "Je to zložitá a citlivá oblasť. Nemáme ani potrebné personálne obsadenie na naplnenie tejto prípadnej litery zákona," uviedla Lacková. Návrh zákona odmieta aj samotné Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny. Podľa slov hovorcu Martina Danka "s návrhom zákona ako celkom nesúhlasíme. Je to vec zo trestnoprávneho charakteru, ktorá patrí plne do rúk rodičom," uviedol Danko. Pokus o náhradné výživné stroskotal už v roku 2002. Navrhovatelia novely vtedy totiž nedokázali vytvoriť fond, z ktorého by sa tieto dávky vyplácali.
Autor: zur
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer