V Revúcej a v Tornali zatvorili škôlky, Rožňava a Dobšiná sa spolieha na peniaze z dohadovacieho konania
Rožňava/Revúca/Dobšiná/Tornaľa - Najťažšou, najkomplikovanejšou a finančne najnáročnejšou právomocou, ktorá v rámci reformy verejnej správy prešla na
Renáta Mazurková
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
samosprávy je školstvo. Hoci primátori a starostovia Rožňavského a Revúckeho okresu čakajú na to, ako dopadne dohadovacie konanie v tejto oblasti, niektoré mestá v Gemeri už dnes majú jasno v tom, koľko škôl a predškolských zariadení ukončí v najbližšej dobe svoju činnosť. Dôvodom okrem samotného nedostatku financií je nútená transformácia školstva, nízka populácia a nízke finančné normatívy.
V Tornali už magistrát oznámil rodičom detí navštevujúcich materskú škôlku (MŠ) na Škultétyho ulici, že sa zatvára. Primátor Tornale Ladislav Dubovsky nevylúčil, že rovnaký osud v najbližšej dobe môže postihnúť deti z ďalšieho predškolského zariadenia. "Okrem škôlky sme boli nútení zatvoriť aj všetky jedálne fungujúce pri materských škôlkach," povedal Dubovský. Riešenie stravy pre škôlkárov vidí v centrálnej výdajni a pomocou takzvaných teplých pultov, ktorými sa strava z jedenej funkčnej jedálne bude rozvážať do ostatných škôlok. Rovnaký, neľahký osud majú pred sebou inštitúcie ako centrum voľného času, mestské kultúrne stredisko, kde tiež funguje školská krúžková činnosť a základná umelecká škola. Primátor nevylučuje, že sa všetky spomenuté subjekty v budúcnosti spoja a budú fungovať pod jedným riaditeľstvom.
V Revúcej končí prevádzku k 1. septembru Základná škola na ulici SNP, ktorú v súčasnosti navštevuje najmenej detí. Od 1. júla sa pozastavuje v tomto meste aj prevádzka v MŠ na ulici Klementisovej. Podľa primátora Jaroslava Gočaltovského o prácu tak prídu maximálne dvaja, traja ľudia, horšie to bude so strediskom služieb. "Finančný normatív na žiaka so strediskom služieb nepočítal, čo znamená, že ho nemáme s čoho zaplatiť. O robotu príde asi 10 ľudí," povedal primátor.
Dobšinský primátor Ján Vozár vidí nádej v zachovaní všetkých školských a predškolských zariadeniach v meste, v dohadovacom konaní, ktoré ešte stále nie je ukončené. Podľa jeho slov najviac financií chýba MŠ a školským jedálňam. "Pevne verím, že ministerstvo prehodnotí svoj postoj a na školstvo vyčlení podstatne viac peňazí. Za súčastného stavu je školstvo ohrozené. Ak už na nás preniesli kompetencie, verím, že spolu s nimi nám dá štát dostatok financií na to, aby som splnil to, čo mi ukladá ústava - umožniť základné vzdelanie pre každého," hovorí J. Vozár z Dobšinej.
Všetci starostovia a primátori očakávajú ako dopadne dohadovacie konanie v rámci, ktorého posielali na ministerstvo podklady o výške potrebných financií v oblasti školstva. Prísľub z ministerstva je podľa primátora Rožňavy Františka Kardoša, "do 20. mája. Potom máme mať konkrétne čísla, kto, koľko a na čo dostane," povedal. Len Rožňave v tejto oblasti chýba viac ako 5 miliónov korún. Či ich mesto na svojom účte po 20. máji uvidí, je dnes ešte otázne.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer