skrášľujú Rimavskú Sobotu. Hlavnému námestiu dominujú popínavé surfínie v kvetináčoch na stĺpoch, v záhonoch na okolí zase begónie. Nápad vzišiel zo samosprávy a technických služieb. Podľa ich riaditeľa Jozefa Slávika sústreďujú kvetinovú výzdobu na miesta, kde je v lete najviac ľudí. Snahu o zatraktívnenie mesta ocenili už podľa neho návštevníci z Maďarska, Chorvátska, Poľska a Česka. "Výsadba a ošetrovanie počas sezóny bude stáť 150-tisíc korún. Napriek tomu, že v rozpočte na to peniaze nie sú, mesto ich poskytlo mimo neho. Oplatí sa, až na občasné krádeže. Najmä počas dní mesta začiatkom mája som sa obával, ale okrem begónií v záhonoch a črepníka z dvojprúdovky nezmizlo nič. Na kvety na stĺpoch zlodeji nedočiahnu, naschvál sme ich dali vyššie".
V Rožňave sa aj tohto roku ráta len so štandardnou kvetinovou výzdobou a údržbou zelene. Ako povedal primátor František Kardoš, skrášlenie Námestia baníkov by bolo podmienené jeho celkovou rekonštrukciou, na ktorú existuje už roky projekt, ale zatiaľ nie sú na jeho realizáciu peniaze. S investíciou do takéhoto zútulnenia najfrekventovanejších lokalít sa nepočítalo ani v rozpočte. "Za súčasného stavu mesta sa neoplatí do výzdoby viac investovať. Snažíme sa udržiavať v prijateľnej forme aspoň to, čo tam je," dodal F. Kardoš. Financie nie sú ani v Revúcej. Podľa konateľa verejnoprospešných služieb mesta Revúca Imricha Héžela na budúcich zmenách pracujú ľudia z marketingu mesta, žiadne konkrétne nápady však zatiaľ neexistujú.
V Jelšave sa ozdobovať mesto neoplatí vôbec. Ani nie kvôli peniazom, ako kvôli devastácii. "Každý rok vysádzame kvety do nádob v meste. Málokedy však v nich niečo ostane. Aj toho roku vydržali kvety jednu noc. Ráno sme ich našli vytrhané, zeminu z nádob vysypanú. Smrečky musíme dokonca preventívne ničiť. Pílime im horné časti, aby neboli zaujímavé pre zlodejov pred Vianocami. Kvety nám vydržia akurát na balkóne mestského úradu. Na ťahavé muškáty za dve tisícky totiž nik nedočiahne," hovorí primátor Jelšavy Milan Kolesár o situáciách, ktoré podľa neho berú chuť do skrášľovania mesta. Samospráva do toho ročne investuje 10 až 20-tisíc korún, jelšavská magnezitka dodáva okrasné stromčeky za 50 až 70-tisíc korún. Preventívne ich však sadia pred školy, či cirkevné organizácie, ktoré si ich vedia ustrážiť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer