Podľa pracovníčok Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Rožňave však ľudia k ponúkaným možnostiam pristupujú tak, ako by ich doslova otravovali. Rovnako sú na tom zamestnávatelia, ktorí nevedia, alebo nechcú využiť služby, ktoré im úrad práce ponúka. Okrem takpovediac hotových, vyškolených zamestnancov, majú možnosť takmer pri každej rizikovej skupine ľudí na trhu práce, dostať od štátu príspevok v rôznych formách. Nezáujem zamestnávateľa o tieto výhody však vedie k tomu, že podnikateľ hľadá zamestnanca a ten zas bezvýsledne prácu.
"Potrebujem prácu, ale keďže som absolventom bez praxe, nik ma nechce zamestnať," uviedol 20-ročný Ján z Rožňavy, ktorý je vyučený v odbore kuchár čašník. Zdalo by sa, že mladý muž nemá žiadnu šancu nájsť si zamestnanie v okrese s tak vysokou nezamestnanosťou. Vedúca oddelenia metodiky aktívnej politiky trhu práce a projektového riadenia ÚPSVaR v Rožňave Karin Bodnáriková má však na vec iný názor. "Každý absolvent do 25 rokov evidovaný u nás má možnosť vykonávať absolvenskú prax. Okrem toho, že získa skúsenosti, dostane od úradu práce aj príspevok vo výške 1 500 korún a potvrdenie zamestnávateľa o vykonaní tejto praxe. Potvrdenie sa mu zíde pri hľadaní si iného zamestnania. Je to niečo ako odporúčací list. Výhody má aj druhá strana, čiže zamestnávateľ. Tomu úrad prispeje sumou 1000 korún mesačne na jedného absolventa, za ktorého nemusí platiť ani len odvody," uviedla príklad, keď zamestnať absolventa, je pre každého zamestnávateľa výhodou, Karin Bodnáriková.
Jedinou podmienkou získania pracovnej sily, ktorú si ten ktorý zamestnávateľ vlastne ušije na mieru podľa svojich predstáv je, že musí mať aspoň jedného zamestnanca. Ten nad absolventom prevezme mentoring. "Tí starší si iste pamätajú časy, keď mali na praxi majstra, ktorý ich viedol, učil. Takto to, to má fungovať aj v prípade absolvenskej praxe," dodala K. Bodnáriková.
Tí nezamestnaní, ktorí sa neboja vycestovať za prácou do okolitých miest majú tiež možnosti, ako neprísť o to málo, čo dostávajú na dávkach. Kým doteraz 34-ročnú nezamestnanú slobodnú matku podporovali v jej aktivitách pri hľadaní si zamestnania rodičia tým, že jej prispievali na cestovné, teraz má možnosť preplácania cestovného priamo z úradu práce. "Doteraz musel nezamestnaný precestovať minimálne 250 korún, aby sme mu ich vedeli zrefundovať. Keď šiel niekto na konkurz, či výberové konanie do Košíc, stála ho cesta tam a späť 200 korún a nedostal od nás nič. Dnes už stačí keď bude mať lístok v hodnote 100 korún. Z tejto sumy mu preplatíme 70 percent, no mesačne najviac do 700 korún," uviedla ďalšia pracovníčka úradu práce Andrea Rudnayová.
Okrem týchto dvoch prípadoch, ktoré sme spomenuli existujú pre nezamestnaných ešte ďalšie možnosti ako napríklad v prípade, že sa nezamestnaný za prácou presťahuje. Takýto človek dostane jednorázovo príspevok 10-tisíc korún a okrem toho po dobu 6 mesiacov dostane aj aktivačný príspevok 1500 korún hoci v tej dobe bude už pracovať a poberať plat. Takéto zvýhodnenie vo forme aktivačného príspevku dostanú aj tí, ktorí si sami vytvoria pracovné miesto, alebo začnú samostatne zárobkovú činnosť v chránenej dielni, či pracovisku. Príspevok 1500 korún dostanú aj tí, ktorí sa chcú popri takpovediac sociálke vzdelávať. Ak ide o rodičov, úrad práce im zaplatí aj pobyt dieťaťa v škôlke, či u opatrovateľky a to do výšky 1 200 korún mesačne na jedno dieťa a do výšky 900 korún na každé ďalšie dieťa. "Všetko závisí len na samotnom nezamestnanom. Keď prídu na úrad práce, môžu sa pýtať na všetky možnosti, ktoré majú. My im určite odpovieme," uzavrela A. Rusnayová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer