Korzár logo Korzár Gemer

Nórov šokujú priateľskí ľudia, dobré pivo a jazdy Slovákov na taliansky spôsob

Rožňava - Obchodná akadémia (OA) v Rožňave je jednou z mála stredných škôl na Slovensku, ktoré si Nóri vybrali ako hostiteľa svojich študentov.

Europrojekt Linking Up (spájanie sa preklad do slovenčiny) sa orientuje na výmenné pobyty študentov s cieľom spoznávať krajinu, jej kultúru, ale aj oboznamovať sa so spôsobom práce v tunajších zariadeniach cestovného ruchu. Päť Nórov, z toho štyria 18-roční a jeden učiteľ, trávia čas od 1. mája práve v Rožňave.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
0 seconds of 0 secondsVolume 0%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
00:00
00:00
00:00
 
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Podľa koordinátorky projektu Mgr. Jany Vidovej z OA už stihli spoznať betliarsky kaštieľ, hrad na Krásnej Hôrke, Tatry, jaskyne v Slovenskom krase, no nevynechali ani prax v hoteloch a Turistickom informačnom centre (TIC). "Ide o študentov vyššej odbornej školy na juhu Osla, v časti Ski. Pri výbere Rožňavy zohrala u Nórov veľkú rolu samotná lokalita, v ktorej sa nachádzame. Zaujala ich príroda, historické a prírodné krásy, ktoré tam nemajú. Výberu predchádzal kontaktný seminár, na ktorom sme našu školu predstavili. Celá spolupráca prebiehala na úrovni ministerstiev školstva oboch krajín. Na vykrytie nákladov, spojených s pobytom študentov, dostala naša škola peniaze od nórskej strany," informovala J. Vidová. Študentov s veľkou pravdepodobnosťou otázky týkajúce sa financovania ich pobytu nezaujímajú. Viac ich trápi, že Nórom ostáva do skončenia pobytu už len deň.

SkryťVypnúť reklamu

"Asi budem plakať," povedal s vážnym výrazom v tvári jeden z nich, Andreas (na fotografii vpravo), momentálne praktikant v TIC. "Všetko je tu také pekné, jaskyne, kaštieľ, nesmierne otvorení ľudia... O Slovensku som sa niečo dozvedel z internetu, niečo aj z projektu, zameraného špeciálne na vašu krajinu. Z prvotných informácií som ju vnímal ako peknú, ale realita môj pocit umocnila ešte viac," vyzdvihol svoje dojmy Andreas, ktorý o Rožňave vedel len toľko, že má banícku tradíciu. "Keď som zistil, akí priateľskí sú tu ľudia, bol to pre mňa šok. My sme takí rezervovanejší."

Nájsť informácie o tomto meste v anglickom jazyku bolo ťažké aj podľa jeho kolegu Areho (na fotografii vľavo). "Mne sa páčia jaskyne a život vo vašom meste. Stále je vonku plno ľudí. Prekvapila ma krása betliarskeho kaštieľa, upútala rázovitosť prírody. Avšak prvá atrakcia, o ktorej som čítal pred príchodom, bolo pitie piva," hovorí so smiechom Are. Andreas ho dopĺňa: "Slováci sú u nás známi predovšetkým pitím piva a hokejom. Moju osemnástku som oslávil práve u vás, a prvýkrát som mohol legálne piť pivo. Bolo slovenské a chutilo mi. MS v hokeji sme sledovali tiež a fandili sme od začiatku Slovákom."

SkryťVypnúť reklamu

Negatíva počas dvojtýždňového pobytu nepostrehli. Ani jazyková bariéra im nevadí a keď absentuje angličtina, či nemčina, pomôžu ruky, či nohy. Spozorneli však na cestnú premávku. "Jazdíte rýchlo, skoro ako Taliani," usmieva sa Andreas.

S rožňavskými študentmi OA trávia Nóri aj voľný čas, chodia si posedieť do podnikov, na opekačky. Napriek mnohým podobám vidí Andreas rozdiely. "Tunajší mladí ľudia sú síce priateľskejší, ale konzervatívnejší v móde. Aj spôsob života je iný. My prídeme zo školy, urobíme si úlohy, až potom ideme niekde do pubu. Slováci to robia opačne."

Obaja Nóri si vyskúšali prácu v TIC. Na ich pracovníkov zapôsobili skromnosťou a dobrou výchovou. "Sprevádzali anglicky hovoriacich turistov, pomáhali pri tvorbe brožúrok v angličtine a preložili aj prospekt o regióne, ktorý si zoberú do Nórska. Aj my sme sa zdokonaľovali v jazyku," pripomína výhody ich pobytu vedúca TIC Karin Kohuláková.

SkryťVypnúť reklamu

"Práca v Rožňave, vďaka tomuto dobrému projektu, bola zábavná. Určite sa vrátim. Možno na zimné prázdniny, lebo vraj tu máte dobré snowboardové trate," dodal presvedčivo Andreas.

Najčítanejšie na Gemer Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  2. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  7. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  8. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 88 078
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 659
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 371
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 449
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 6 151
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 445
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 229
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 500
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video