Nórov šokujú priateľskí ľudia, dobré pivo a jazdy Slovákov na taliansky spôsob
Rožňava - Obchodná akadémia (OA) v Rožňave je jednou z mála stredných škôl na Slovensku, ktoré si Nóri vybrali ako hostiteľa svojich študentov.
Stela Krausová
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Europrojekt Linking Up (spájanie sa preklad do slovenčiny) sa orientuje na výmenné pobyty študentov s cieľom spoznávať krajinu, jej kultúru, ale aj oboznamovať sa so spôsobom práce v tunajších zariadeniach cestovného ruchu. Päť Nórov, z toho štyria 18-roční a jeden učiteľ, trávia čas od 1. mája práve v Rožňave.
Podľa koordinátorky projektu Mgr. Jany Vidovej z OA už stihli spoznať betliarsky kaštieľ, hrad na Krásnej Hôrke, Tatry, jaskyne v Slovenskom krase, no nevynechali ani prax v hoteloch a Turistickom informačnom centre (TIC). "Ide o študentov vyššej odbornej školy na juhu Osla, v časti Ski. Pri výbere Rožňavy zohrala u Nórov veľkú rolu samotná lokalita, v ktorej sa nachádzame. Zaujala ich príroda, historické a prírodné krásy, ktoré tam nemajú. Výberu predchádzal kontaktný seminár, na ktorom sme našu školu predstavili. Celá spolupráca prebiehala na úrovni ministerstiev školstva oboch krajín. Na vykrytie nákladov, spojených s pobytom študentov, dostala naša škola peniaze od nórskej strany," informovala J. Vidová. Študentov s veľkou pravdepodobnosťou otázky týkajúce sa financovania ich pobytu nezaujímajú. Viac ich trápi, že Nórom ostáva do skončenia pobytu už len deň.
"Asi budem plakať," povedal s vážnym výrazom v tvári jeden z nich, Andreas (na fotografii vpravo), momentálne praktikant v TIC. "Všetko je tu také pekné, jaskyne, kaštieľ, nesmierne otvorení ľudia... O Slovensku som sa niečo dozvedel z internetu, niečo aj z projektu, zameraného špeciálne na vašu krajinu. Z prvotných informácií som ju vnímal ako peknú, ale realita môj pocit umocnila ešte viac," vyzdvihol svoje dojmy Andreas, ktorý o Rožňave vedel len toľko, že má banícku tradíciu. "Keď som zistil, akí priateľskí sú tu ľudia, bol to pre mňa šok. My sme takí rezervovanejší."
Nájsť informácie o tomto meste v anglickom jazyku bolo ťažké aj podľa jeho kolegu Areho (na fotografii vľavo). "Mne sa páčia jaskyne a život vo vašom meste. Stále je vonku plno ľudí. Prekvapila ma krása betliarskeho kaštieľa, upútala rázovitosť prírody. Avšak prvá atrakcia, o ktorej som čítal pred príchodom, bolo pitie piva," hovorí so smiechom Are. Andreas ho dopĺňa: "Slováci sú u nás známi predovšetkým pitím piva a hokejom. Moju osemnástku som oslávil práve u vás, a prvýkrát som mohol legálne piť pivo. Bolo slovenské a chutilo mi. MS v hokeji sme sledovali tiež a fandili sme od začiatku Slovákom."
Negatíva počas dvojtýždňového pobytu nepostrehli. Ani jazyková bariéra im nevadí a keď absentuje angličtina, či nemčina, pomôžu ruky, či nohy. Spozorneli však na cestnú premávku. "Jazdíte rýchlo, skoro ako Taliani," usmieva sa Andreas.
S rožňavskými študentmi OA trávia Nóri aj voľný čas, chodia si posedieť do podnikov, na opekačky. Napriek mnohým podobám vidí Andreas rozdiely. "Tunajší mladí ľudia sú síce priateľskejší, ale konzervatívnejší v móde. Aj spôsob života je iný. My prídeme zo školy, urobíme si úlohy, až potom ideme niekde do pubu. Slováci to robia opačne."
Obaja Nóri si vyskúšali prácu v TIC. Na ich pracovníkov zapôsobili skromnosťou a dobrou výchovou. "Sprevádzali anglicky hovoriacich turistov, pomáhali pri tvorbe brožúrok v angličtine a preložili aj prospekt o regióne, ktorý si zoberú do Nórska. Aj my sme sa zdokonaľovali v jazyku," pripomína výhody ich pobytu vedúca TIC Karin Kohuláková.
"Práca v Rožňave, vďaka tomuto dobrému projektu, bola zábavná. Určite sa vrátim. Možno na zimné prázdniny, lebo vraj tu máte dobré snowboardové trate," dodal presvedčivo Andreas.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer