od Úradu práce v Rožňave, prišla žiadať o zamestnanie 26-ročná nezamestnaná žena z Rožňavského okresu. Žena bola vo vysokom štádiu tehotenstva a ako sme sa mali možnosť dozvedieť neskôr, onedlho priviedla na svet skutočne svoje prvé dieťa. Hoci si podnikateľ v tú chvíľu myslel, že ide o zlý žart, skutočnosť bola iná. Podľa doteraz platných zákonov sa všetci nezamestnaní evidovaní musia hlásiť na úrade v určenej periodicite a výnimky neexistujú.
Každá zamestnaná budúca matka odchádza na materskú dovolenku 6 týždňov pre predpokladaným pôrodom. Toto však neplatí pre nezamestnané ženy, ktoré sa rozhodli otehotnieť a boli dlhodobo nezamestnané. Dôvod je jednoduchý: nezaplatené odvody. V paragrafe 36 odstavci 1 písmena h), ktorý hovorí o vyradení z evidencie uchádzačov sa hovorí, že úrad vyradí uchádzača o zamestnanie z evidencie dňom vzniku nároku na materské. Keďže pre nezaplatené odvody nevznikne nezamestnanej budúcej matke nárok na materské, vyradiť ju úrad môže len na vlastnú žiadosť. Takáto matka si však sama musí uhrádzať zdravotné poistenie. Keďže však ide o nezamestnanú ženu, vo väčšine prípadov nemá odvody z čoho zaplatiť. "Takáto mamička riskuje. Môže sa stať, že sa dieťatko narodí mŕtve a ona bude chcieť späť do evidencie. Bohužiaľ to bude možné až o 6 mesiacov," vysvetlila Andrea Rudnayová z Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Rožňave. Jediná možnosť, ktorá budúcim nezamestnaným matkám ostáva je, chodiť s veľkým bruchom na úrad v určenej periodicite a otravovať zamestnávateľov, aby ich zamestnali. Úrad totiž vyžaduje aj doklad od zamestnávateľa o tom, že si aktívne hľadá zamestnanie.
Ďalší, kto si láme hlavu nad tým, ako neporušiť zákon, sú nezamestnaní ľudia na PN. Chorý, nechorý, či ma zlomené obe ruky a nohy, alebo je v kóme, paragraf 36 v odstavci 5 písmena e zákona číslo 5 z roku 2004 o službách zamestnanosti mu ukladá, hlásiť na úrade sa v určenej periodicite. Inak bude vyradený pre nespoluprácu. Ten istý zákon v tom istom odstavci, ale v písmene h) však hovorí, že dôvodom na vyradenie uchádzača z evidencie môže byť aj nedodržanie liečebného režimu, počas jeho dočasnej pracovnej neschopnosti. "Tak, čo mám teda robiť? Prídem sa hlásiť chorý, vyradia ma, že neležím v posteli. Neprídem sa hlásiť, lebo som chorý, vyradia ma, lebo som nespolupracoval. Ak by pracovníčky úradu dodržiavali zákon, každý, kto ochorie, je z kola von - teda vyradený," smeje sa nad absurdnosťou zákona nemenovaný nezamestnaný z Rožňavy.
Absurdnosťou v zákone je, že podľa jedného z jeho bodov je uchádzač o zamestnanie povinný byť k dispozícii úradu do troch pracovných dní od doručenia písomnej výzvy za účelom sprostredkovania zamestnania, či účasti na rôznych programoch, alebo aktivitách. Ak tak neurobí, bude vyradený z evidencie podľa bodu 2 písmena b) - za nedodržanie disponibility bez vážnych dôvodov. Za vážne dôvody sa však dočasná pracovná neschopnosť nepovažuje. Takže, či nezamestnaný chce, alebo nie, hlásiť sa musí, aj keby sa nachádzal na jednotke intenzívnej starostlivosti v kóme. "Určite to tak neberieme. Ak nezamestnaný príde a prinesie doklad od lekára, berieme ho do úvahy," hovorí A. Rudnayová a dodáva, že sporné veci v zákone už pripomienkovali.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer