Tornaľa/Revúca/Rožňava - Mestské a obecné úrady v
Rožňavskom a Revúckom okrese by mali dostať od štátu v najbližšej dobe viac peňazí, ktoré mestské a obecné pokladnice naplnia príjmom z rôznych daní. Štát za to však požaduje väčšiu efektívnosť. Jednotlivé úrady majú rôzne výdavky na správu a prevádzku i rôzny počet poslancov. Podľa zákona sa ich počet v mestskom zastupiteľstve odvodzuje od počtu obyvateľov tej ktorej obce, no konečné rozhodnutie ostáva aj tak na samotných poslancoch. O znížení počtu poslaneckých mandátov a uvažuje v Gemeri zatiaľ len jeden primátor a to Jaroslav Gočaltovský z Revúcej. Tento návrh chce mestskému zastupiteľstvu predložiť na poslednom zastupiteľstve, pri skončení volebného obdobia.
Revúčania si pri počte 13 600 obyvateľov môžu zvoliť až 19 poslancov. V dnešnej dobe ich je 18 a primátor Gočaltovský si myslí, že optimálny počet poslaneckých mandátov by bol 15. "Tento návrh prednesiem na poslednom mestskom zastupiteľstve pri skončení volebného obdobia. Myslím si, že 15 poslancov v meste akurát stačí. Čo sa týka pracovníkov na mestskom úrade, je ich spolu s mestskou políciou 42 a sú maximálne využití. Rozhodne si myslím, že na mojom úrade nesedí ani jeden takpovediac "darmožráč"," odpovedá na otázku o využití pracovných síl na Mestskom úrade v Revúcej primátor. Podľa jeho ďalších slov majú pracovníci úradu kumulované pracovné zaradenia, čo znamená, že vykonávajú dve, či tri funkcie. K tomuto efektívnemu riešeniu úspory nákladov pristúpili Revúčania už v minulosti a v dnešnej dobe ich čaká opak, čiže navýšenie pracovných miest. "Nútia nás k tomu prenesené kompetencie hlavne z oblasti školstva a sociálnych vecí," dodáva primátor. Revúca na platy zamestnancov úradu minie ročne spolu s odvodmi viac ako 10 miliónov korún.
V 8-tisícovej Tornali je dnes 13 poslancov hoci zákon povoľuje najnižší možný mandát pre 11 poslancov. Tento model prijalo podľa primátora Tornale Ladislava Dubovského ešte staré mestské zastupiteľstvo a ako ďalej hovorí je dobrý. "Desať poslancov je priamo za mesto a traja za mestské časti. O zmene zatiaľ neuvažujeme nakoľko v zastupiteľstve sú poslanci, ktorí sa vy znajú v aktuálnej problematike školstva, či stavby," povedal Dubovský. Z 25 zamestnancov je na 100 percent podľa primátora využitý každý. Prvé úsporné kroky urobili už v minulom roku, keď z vlaňajšieho mestského rozpočtu ušetrili na mzdové prostriedky až 400- tisíc korún. "Keď som začal "primátorovať", pristúpil som k tomu, že odmeny k základnému platu, sa nevyplácali až tak často," dodáva na záver.
Rozhodovanie o veciach obecných v Rožňave má na starosti 19 poslancov. Podľa zákona má mesto možnosť nechať rozhodovať o "verejnom záujme" 13 poslancov, no primátor Rožňavy František Kardoš ma na vec iný názor. "Dalo by sa to zvládnuť aj s menším počtom, no tento stav je naozaj potrebný. Okrem toho, odmeny pre poslancov sú naozaj symbolické. Dostávajú za to 500 korún, tí, ktorí sú členmi rôznych komisií ešte 1 500 korún," povedal primátor Kardoš. Poslanecké mandáty teda mestský rozpočet Rožňavy neohrozia, pretože rádovo ide o niekoľko tisíc korún ročne na jedného poslanca. Iná situácia je však pri správe a prevádzke mestského úradu. Mzdové náklady pre asi 70 ľudí vrátane mestských policajtov predstavujú ročne približne osemnásť miliónov korún aj s príslušnými odvodmi.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer