záchranného zboru v Rožňave Zoltán Šalamon sa domnieva, že to beztak nebude zodpovedať adekvátnemu ohodnoteniu práce hasičov. "Keď porovnám naše platy s platmi ostatných zložiek ministerstva vnútra, sme na chvoste," skonštatoval. "V tejto situácii je každá koruna prilepšením, ale boli by sme radi, keby sme boli nie viac, ale primerane ohodnotení vzhľadom k rizikovosti práce," reprodukoval reakcie samotných hasičov po informácii o budúcom zvýšení platu. "Keď hasič ide na zásah, nikdy nevie, či sa vráti. Nasadzuje svoj život, ide do neznáma," hovorí Z. Šalamon o rizikách. Zdôrazňuje fakt, že hasiči majú u obyvateľstva až 90-percentnú dôveru, čo je spomedzi všetkých záchranárskych zložiek najviac. Svojimi zásahmi šetria miliardy korún štátu aj súkromným osobám, zachraňujú ich životy. "Zrejme nemáme u našich zákonodarcov taký lobing. V minulosti k nám prišli len keď si budovali svoj imidž. My predsa celý deň nesedíme, od 7. do 22. hodiny máme zamestnanie," vysvetľuje.
Po novelizácii zákona o hasičskom a záchrannom zbore má novoprijatý príslušník prvý mesiac 6250 korún hrubého. Po mesiaci mu k tomu pribudnú príplatky a do dvoch rokov, keď absolvuje odbornú spôsobilosť, sa preradí do vyššej tarifnej triedy. Mesačný príjem hasiča - záchranára predstavuje podľa Z. Šalamona do 9-tisíc korún v hrubom. Priemerný zárobok v hasičskom zbore je okolo 14 až 15-tisícok. Ľudia z Gemera pre nedostatok pracovných príležitostí berú prácu aj za takéto peniaze. Ako však hovorí Z. Šalamon, na západnom Slovensku je množstvo voľných miest práve kvôli mizernému ohodnoteniu.
Autor: ela
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer