je najlacnejšou záležitosťou, Gemerčania sa zrejme spoja a pri separácií odpadu budú postupovať spoločne. V Jelšave už so separovaným odpadom začali, postupne sa začnú pridávať aj ďalšie mestá.
"Zatiaľ je to len myšlienka, ale budeme sa ňou zaoberať intenzívne. Ide o to, že vo väčších mestách Gemera, čiže v Rožňave, Rimavskej Sobote a Revúcej má firma Brantner zaoberajúca sa spracovávaním a vývozom tuhého komunálneho odpadu väčšinový podiel. S nimi preto pripravujeme projekt, ktorý by združil spomenuté mestá za účelom separácie odpadu," uviedol primátor Rožňavy František Kardoš. Ako ďalej uviedol jedným z dôvodov prečo by sa mali mesta spojiť, sú menšie finančné náklady.
Separácia odpadu je u nás povinná už od roku 2007. Primátor Kardoš však vidí problém v odbere odpadu. Jedinou spoločnosťou, ktorá spracováva napríklad sklenený odpad sú Sklárne v Nemšovej. Štúdia o počte veľkokapacitných kontajnerov, či o možnom zvýšení nákladov je v prípravnej fáze. Či bude mať separovaný odpad finančný dopad na obyvateľov je zatiaľ len otázkou a dohady o nej primátor Kardoš odmietol komentovať.
Za spoločný postup pri separovanom odpade sa už v minulosti presadzovalo Združenie miest a obcí Slovenska. Ešte v tom čase chceli vytvoriť systém zberných miest po celom Slovensku. Zberné miesta navrhli vytvoriť minimálne v každom okresnom meste, alebo všade tam, kde je to pre región výhodné.
Autor: zur
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer