Mladá žena leží v kritickom stave v kóme a podľa informácii riaditeľa nemocnice Petra Krokavca má odumretú pravú mozgovú hemisféru z dôvodu dlhodobého neprekrvenia. Po následnom preverení trestného oznámenia, ktoré na políciu podal otec mŕtveho dievčatka, bolo začaté stíhanie podľa trestného poriadku pre trestný čin ublíženia na zdraví z nedbanlivosti a bola nariadená súdna pitva.
Pravdepodobnou príčinou smrti dieťaťa bolo podľa riaditeľa Krokavca vnútromaternicové udusenie, spôsobené náhlym zastavením srdcovej činnosti a spontánnym dýchaním matky počas pôrodu. Ako informoval primár gynekologicko- pôrodníckeho oddelenia nemocnice Karol Krak u pacientky došlo v prvej pôrodnej dobe k závažnej a veľmi zriedkavej komplikácii. "Klinický priebeh napovedá, že došlo k embólii plodovou vodou. U pacientky došlo k zástave srdcovej činnosti, krčovala a nedýchala. Prítomný lekár s anesteziológom zahájil resustitáciu, ktorá pozostávala s intubácie a vonkajšej masáže srdca. Potom som bol k prípadu privolaný aj ja. Srdcovú činnosť u pacientky sa podarilo obnoviť v priebehu 30 až 40 minút," vysvetlil K. Krak. Podľa jeho ďalších slov k odumretiu plodu došlo práve v tom čase, nakoľko lekári oživovali matku. Po vykonaní cisárskeho rezu sa narodilo 3 500-gramové, 50 centimetrov dlhé donosené dieťa, ktoré už nejavilo známky života.
Podľa dostupných informácii podal okrem riaditeľa nemocnice podnet na prešetrenie aj manžel Kataríny, Zsolt, ktorý síce verziu lekárov o embólií nepopiera, ale "manželka bola dovezená včas. Priviezli ju o jednej. Celú dobu bola na rizikovom tehotenstve. Keď krvácala a lekári mi povedali, že nevedia prečo krváca, tak prečo potom čakali? kladie si otázku otec dieťaťa. Podľa jeho slov chceli nechať lekári odrodiť manželku spontánne a práve to čakanie sa nevyplatilo. "Nie som lekár, ale prečo keď krvácala čakali? Voči tomu mám výhrady, možno jej mohli pomôcť," myslí si otec osemročnej Ingrid.
Priestor na vyjadrenie sme dali aj Attilovi Leškovi lekárovi, ktorého meno je v súvislosti s prípadom najviac spomínané. "K pacientke som pristupoval si všetkou zodpovednosťou. Chápem vyjadrenia i zármutok otca, ktorý argumentoval, že treba vykonať cisársky rez. Každá operácia však musí mať svoje indikácie. Pacientka keď prišla k nám, nič nenasvedčovalo tomu, že dôjde ku komplikáciám. Starostlivosť o ňu som nezanedbal," uzavrel A. Leško.
K poslednému prípadu úmrtia na pôrodníckom oddelení rožňavskej nemocnici došlo krátko pre Vianocami minulého roka. Obeťou bola viacnásobná matka, avšak táto vôbec nespolupracovala s lekármi a nenavštevovala ani poradňu pre tehotné ženy.
Autor: ela
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer