súdneho rozhodnutia otvárali včera úradne byt na Jasnej ulici v Rožňave z dôvodu dlhodobého neplatenia nájomného. Prvý pohľad do príbytku 55-ročného Rožňavčana bol viac než šokujúci. V byte boli doslova kilogramy všakovakého odpadu, rozmiestneného absolútne všade a pohybovať sa tam dalo len po niekoľko centimetrov úzkej uličke. Odpad bol navŕšený pozdĺž nej do výšky vari jedného metra.
To, čo sa na pohľad zdalo ako hrozitánsky neporiadok, sa po chvíľke pozorovania začalo javiť ako doslova gigantická zbierka obalov z potravín, nápojov a iných výrobkov. Zrejme niekoľkoročné odkladanie plastových fliaš, igelitových tašiek, kelímkov od jogurtov, zákysov, konzerv, zápalkových a cigaretových škatuliek, vreciek od kryštálového cukru, uzáverov z fliaš, nanukových paličiek, krabíc od džúsov či telefónnych dobíjacich kreditov, bolo úhľadne poukladané popri stenách a v izbách bytu. Absolútne nepochopiteľné pre každého, kto sa v nemom úžase díval na hory odpadkov bol fakt, že všetky obaly, a to aj z mlieka vo vrecúškach, konzerv či kelímkov od jogurtov, vrátane ich neodtrhnutých vrchnákov z tvrdeného alobalu, boli vyumývané, vyhladené a starostlivo odložené na kôpkach.
Samostatnou časťou zbierky odpadkov boli fľaše, roztriedené podľa materiálu. Sklenené pod oknom, plastové uprostred izby. Osobitnú pozornosť majiteľa si zrejme zaslúžili nálepky z obalov a sáčky od chipsov. Na neuverenie, uprostred tohto všetkého "trónila" posteľ, pozostávajúca z deky natiahnutej na zemi, a čohosi, čo malo evokovať podhlavník. Ako nám povedali susedia "zberateľa", bol to človek, s ktorým nikto nikdy neprišiel do sporu. Bol tichý, slušný, dokonca vždy upravený a čistý. "Ľudia ho tu poznajú, ako pána, ktorý si vždy rád posedí v cukrárni. Nikomu neškodí. Z jeho bytu sa síce šíril zápach, no nebol až taký neznesiteľný," hovorí jedna zo susediek. K jej rozprávaniu sa pridali pracovníci exekučnej firmy. "Údajne kvôli nemu museli deratizovať bytovku, no on sám byt nesprístupnil". Dnes už je zrejme prečo.
Na nepochopiteľné správanie muža sme sa opýtali psychologičky Márie Potočnej. Jej názor korešpondoval s názorom ďalších oslovených psychológov. "Nedá sa povedať, že ide o psychiatrický chorého človeka. Najprv by mal takýto človek prejsť vyšetrením. V každom prípade môže ísť o akýsi druh psychopatie, či poruchy osobnosti. Keď neškodí sebe, alebo okoliu netreba jeho počínanie dramatizovať," vravela PhDr. Mária Potočná. Podľa psychologičky môže ísť v prípade človeka, ktorý má nutkanie zhromažďovať všetko, s čím prichádza do kontaktu, príčinu v minulosti. Tento "odkaz" sa mu v hlave zakódoval z možného nedostatku a nutnosti šetriť. "Tak, ako si svoje myšlienky ukladal v hlave, ukladal všetko nepotrebné v byte," dodala psychologička.
"V byte sa okrem iného našli aj doklady nájomníka a exekučný príkaz, na ktorom bol dnešný dátum. Vedel teda, že prídeme. No z bytu odišiel," uviedol včera exekútor Peter Hodermarský. Ako ďalej povedal, na začiatku sa exekúcie bytov plných špiny a neporiadku vyskytovali len u Rómov. Dnes je čoraz viac bytov, z ktorých sa podľa exekútora odráža neutešená sociálna situácie ich nájomníkov. Náklady spojené s vyprataním takýchto bytov sú podľa Hodermarského niekoľkonásobne vyššie ako zisk z exekvovaných vecí.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer