môže porodiť a hľadá si zamestnanie, nie je ničím výnimočným. Toto je aj príbeh Kristíny Tomkovej z Rožňavského Bystrého, ktorá ako tehotná obchádzala zamestnávateľov, lebo jej to prikazoval zákon. Ak by tak neurobila, hrozilo by jej vyradenie z evidencie. Zákon pre takéto prípady počíta s tým, že sa nastávajúca mamička môže vyradiť na vlastnú žiadosť a do evidencie sa vráti po materskej dovolenke. Pracovníčky úradu však budúce matky upozorňujú na isté riziko. Tým rizikom je možné úmrtie dieťaťa.
V tom prípade matka stráca nárok na materské, ale do evidencie sa môže vrátiť až o pol roka. Ostáva tak bez prostriedkov. Kristína Tomková možnosť vyradenia na vlastnú žiadosť nevyužila, a aby ostala v evidencii hlásila sa na úrade v určenom termíne aj niekoľko dní pred pôrodom. Po pôrode sa musela chodiť hlásiť v šestonedelí. "Keď som sa bola hlásiť poslednýkrát, myslela som, že najbližšie to bude až po materskej. Porodila som 12. mája a 14. mája môj syn zomrel. V pondelok ma poslali z nemocnice domov, v utorok bol pohreb a vo štvrtok 20. som už znova zarezávala na úrade práce," so smutnou iróniou v hlase spomína mladá žena, v tom čase ešte v šestonedelí.
Podľa jej slov pracovníčky na úrade, pozerali na klientku v údive a neskrývali ľútosť nad jej nešťastím. "Boli veľmi zlaté, viac ako hodinu sa snažili zistiť, čo v takomto nezvyčajnom prípade prikazuje zákon. Potom ma poučili, že mám nárok na pôrodné, pohrebné a na alikvotnú časť rodičovského príspevku, za dva dni života môjho syna," vyratúva Kristína. Z evidencie ju nevyradili, keďže nepoberala materské, no zákon na dobu šestonedelia neprihliada, tak musí chodiť každé dva týždne na úrad práce. Ináč ju vyradia pre nespoluprácu.
V súvislosti s touto situáciou sme oslovili Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny v Bratislave. Hovorca ústredia Peter Zemaník v telefonickom rozhovore pre Gemerský denník vyjadril klientke ľútosť. Zároveň za UPSVR oficiálne konštatoval, že "ústredie je výkonným orgánom štátnej správy a preto ani jemu ani jeho zamestnancom neprislúcha, aby zákony, ktoré sú prijaté v NR SR nejakým spôsobom komentovali a vysvetľovali. Každá prípadná zmena zákona musí prejsť legislatívnym procesom a byť potvrdená zákonodarcom, teda NR SR," uviedol Zemaník.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer